Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego zbadają migrację nietoperzy

fot. UZ
Czas1 min

Uniwersytet Zielonogórski podpisał umowę o dotację z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Uczelnię reprezentowała prorektor ds. Współpracy z Gospodarką – dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, a WFOŚiGW Mariusz Herbut – prezes zarządu. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze dofinansował projekt Wpływ inwestycji drogowych na migracje nietoperzy w rejonie obszaru Natura 2000 Nietoperek realizowany w Instytucie Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pozyskane środki w wysokości 8 000 zł posłużą dofinansowaniu zakupu specjalistycznego termowizora. Zostanie on wykorzystany do monitoringu migracji nietoperzy w rejonie Rezerwatu Nietoperek oraz wpływu na proces liniowych inwestycji, jakimi są autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Rezerwat Nietoperek jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w środkowej Europie. Co roku tysiące nietoperzy pokonuje ponad 200 kilometrów do rezerwatu, który jest dla nich bezpiecznym zimowiskiem. Zastosowanie termowizji pozwala na prześledzenie lotu nietoperzy, który jest szybki i zwrotny, co znacznie utrudnia obserwację zachowań nietoperzy. Niektóre gatunki nietoperzy migrują na dużych wysokościach, co uniemożliwia rejestrowane ich przelotu w detektorach ultradźwiękowych (urządzenie do przekształcania sygnałów echolokacyjnych na dźwięki słyszalne przez człowieka). Nowoczesny sprzęt jakim jest termowizor umożliwia wypełnienie luki w badaniach nad nietoperzami.

-Dotychczas potrafiliśmy nagrywać i analizować sygnały echolokacyjne nietoperzy natomiast poważnym ograniczeniem był fakt, że niewiele wiedzieliśmy na temat ich zachowań. Będzie to możliwe dzięki połączeniu nagrań sygnałów echolokacyjnych nietoperzy wraz z bezpośrednią obserwacją – tłumaczy dr Jan Cichocki z Instytutu Nauk Biologicznych UZ (Katedra Zoologii).

Udokumentowanym efektem projektu będzie poznanie tras migracji nietoperzy na zimowiska i do miejsc rozrodu oraz znaczenia ruchu drogowego dla tego procesu.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski