Spółka Terma, polski producent m.in. grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, od 2019 roku korzysta z dobrodziejstw energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna pozwala firmie Terma oszczędzać około 40 tys. zł rocznie.
Kilka lat temu Terma zadecydowała o inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 49,68 kWp na dachu budynku w Gdańsku. Redukcja poboru energii elektrycznej z sieci wyniosła ponad 90 MWh w ciągu zaledwie 24 miesięcy. Od początku funkcjonowania zmniejszono bezpośrednio emisji CO2 o 137 ton. Oczekiwany zwrot z inwestycji przy obecnych cenach energii to mniej niż 5 lat.
Budynek o powierzchni 7000 m2, na którym firma SunSol zainstalowała system PV, pełni funkcję biurową oraz magazynowo-produkcyjną. Tego rodzaju obiekty charakteryzują się dużym zużyciem energii. Średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej przez budynek to ok. 460 MWh, a koszt zakupu takiej ilości energii to ok. 350 tys. zł. W przypadku firmy Terma zainstalowana moc została dobrana tak, aby nie przekroczyć progu 50 kWp – zgodnie z polskimi przepisami jest to maksymalna dopuszczalna moc mikroinstalacji. Dzięki temu możliwe było szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie procedury budowy i zgłoszenia mikroinstalacji, bez konieczności uzyskania warunków przyłączenia i pozwolenia na budowę. Decyzja o inwestycji zapadła pod koniec 2018 roku, a instalacja PV produkuje energię od początku 2019 roku.
Stale rosnące koszty utrzymania budynku spowodowane rosnącymi cenami energii elektrycznej spowodowały, że zaczęliśmy szukać innowacyjnego, a przy tym bezpiecznego rozwiązania, które odpowiadałoby na nasze potrzeby. Zdecydowaliśmy się na inwestycję w energię słoneczną i produkcję energii we własnej mikroinstalacji. Instalacja okazała się dla nas bardzo pomocna, nie tylko ze względu na zmniejszenie kosztów operacyjnych, ale także ze względu na bezpieczeństwo, jakie nam zapewnia, ładując nasz system UPS i zapewniając, że zawsze mamy zapasowe zasilanie dla naszych serwerów” – mówi Bartosz Padoł, Opiekun Wdrożenia Instalacji Fotowoltaicznej w Terma sp. z o.o.
Elementy instalacji fotowoltaicznej
Inwestor zdecydował się na moduły fotowoltaiczne amerykańskiego producenta SunPower, który znajduje się w czołówce rankingu producentów modułów Tier 1. Na dachu budynku zainstalowano 138 modułów SunPower X22-360 COM, objętych 25-letnią gwarancją. Po uprzednim poddaniu ocenie przez konstruktora nośności dachu, do zamontowania modułów PV wykorzystano bezinwazyjny system aero, przeznaczony dla instalacji w układzie wschód-zachód, którego wpływ na nośność dachu można uznać w zasadzie za pomijalny. Takie rozwiązanie jest alternatywą dla systemu balastowego, którego ciężar jest istotnie większy. Moduły fotowoltaiczne pochylone są pod kątem ok. 10 st., co przy układzie wschód-zachód gwarantuje wyższe uzyski energii. Takie rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia dodatkową ochronę instalacji PV przed wpływem gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Sercem systemu fotowoltaicznego jest falownik, który decyduje w największym stopniu o efektach eksploatacji i bezpieczeństwie instalacji. W przypadku instalacji Termy jest to produkt firmy SolarEdge, bazujący na technologii MLPE (elektronika na poziomie modułu). Instalację obsługują dwa falowniki SolarEdge SE25K, objęte 12-latnią gwarancją, z optymalizatorami mocy SolarEdge P800 w układzie 2:1 tj. do każdego optymalizatora mocy podłączone są dwa moduły PV. Takie podejście umożliwia zmniejszenie liczby optymalizatorów mocy o połowę, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich benefitów, jakie oferuje optymalizacja systemu na poziomie modułu. System PV firmy Terma obsługuje 69 optymalizatorów mocy SolarEdge, każdy z 25-letnią gwarancją.
Wykorzystana technologia jest wyposażona w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i sprowadzających ryzyko funkcjonowania instalacji PV do minimum. Wbudowana funkcja SafeDC™ zapewnia obniżenie napięcia na przewodach prądu stałego z instalacji fotowoltaicznej do poziomu bezpiecznego w dotyku, w sytuacji awarii sieci lub gdy falownik jest wyłączony. Z kolei technologia Rapid Shutdown pozwala na szybkie rozładowanie kabli do bezpiecznego poziomu napięcia w ciągu 30 sekund. Tego typu technologie służące bezpieczeństwu instalacji PV są rekomendowane m.in. przez FM Global.
Dzięki urządzeniom SolarEdge, firma Terma ma także dostęp do inteligentnego monitoringu instalacji, umożliwiającego wgląd w pracę każdego z modułów. Inteligentne rozwiązania pozwalają zmaksymalizować wydajność systemu i zmniejszyć koszty O&M.
Instalacja firmy Terma została dodatkowo wyposażona w system zasilania awaryjnego składający się z trzech akumulatorów BMZ model ESS 9.0 i ładowarek Victron Quattro 48/5000/70-100/100. Terma wykorzystuje system PV do zasilania trzech systemów UPS (zasilaczy bezprzerwowych), których zadaniem jest ochrona wrażliwych serwerów w przypadku awarii sieci energetycznej.
-Małym i średnim przedsiębiorstwom polecamy w szczególności mikroinstalacje, które z uwagi na możliwość szybkiej i niewymagającej realizacji są często pierwszym krokiem na drodze przedsiębiorstwa do energetycznej niezależności. Tego typu inwestycję można porównać z zabezpieczeniem tanią i czystą energią elektryczną przez okres wielu lat, która przynajmniej częściowo pomoże uniezależnić się od wahań cen na rynku – komentuje Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Poland.
Źródło: Solaredge