Przedsięwzięcie pn. „Przebudowa i kompleksowa modernizacja energetyczna budynków Politechniki Łódzkiej na potrzeby przedszkola i żłobka dla dzieci studentów i pracowników uczelni oraz na potrzeby edukacyjne i naukowe studentów i kadry naukowej uczelni” otrzyma 11,5 mln zł wsparcia z puli środków finansowych I osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.
Umowę w tej sprawie podpisali 12 sierpnia br. w Łodzi Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prorektor Politechniki Łódzkiej ds. Kształcenia dr hab. inż. Andrzej Romanowski. W uroczyści uczestniczył Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.
Projekt, który w całości będzie kosztował 14,1 mln zł, pozwoli poddać termomodernizacji blisko 3 tys. m2 powierzchni użytkowej budynków uczelni i równocześnie uzyskać cenne efekty ekologiczne – m.in. redukcję zużycia energii końcowej (o 2 015,96 GJ/rok) oraz spadek emisji gazów cieplarnianych (o 141,59 ton równoważnika C02) w budynkach publicznych.
Wyznaczone główne cele działania to: zwiększenie efektywności energetycznej 2 budynków poprzez ich głęboką przebudowę i modernizację energetyczną oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji i pyłów z pomocą nowych technologii grzewczych, a więc także poprawa stanu środowiska w skali lokalnej (w konsekwencji jakości życia ludzi i zwierząt) oraz klimatu.
W ramach projektu zrealizowane zostaną prace związane z m.in. osuszeniem i izolacją murów budynków, ociepleniem dachów, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianą instalacji elektrycznej i oświetlenia (na energooszczędne). Modernizacji i remontom poddane będą węzły cieplne, przewidziano również wymianę instalacji c.o. i c.w.u. oraz wentylacji mechanicznej nawiewno-wyciągowej (z odzyskiem ciepła) i klimatyzacji.
Ponadto zaplanowano wytwarzanie czystej energii z OZE z pomocą zamontowanych paneli fotowoltaicznych, oraz funkcjonowanie systemu monitorowania i zarządzania energią. Projekt ma poprawić też bezpieczeństwo użytkowania budynków oraz podnieść poziom ich użyteczności (także dla osób niepełnosprawnych).
Głęboka modernizacja energetyczna i przebudowa budynków użyteczności publicznej wpłynie na poprawę jakości powietrza w Łodzi. Pozytywny wpływ na otoczenie zapewni także likwidacja parkingu przy jednym z budynków i organizacja zielonego placu zabaw z miejscem na ekologiczne uprawy dla dzieci. Przewidziane ciągi komunikacyjne zbudowane będą z nietoksycznych materiałów przepuszczalnych dla wody i powietrza, co pozwoli na utrzymanie w tym miejscu odpowiedniego poziomu wody w gruncie.
Działania termomodernizacyjne mają przynieść oszczędność zapotrzebowania na ciepło w budynkach – do ok. 76 %.
Źródło: NFOŚiGW