Answear od lat prowadzi działania w duchu zrównoważonego rozwoju. Jednym z celów marki jest świadoma i odpowiedzialna produkcja, a co za tym idzie, zmniejszenie negatywnego wpływu całej branży odzieżowej na środowisko naturalne. Największym wyzwaniem jest optymalizacja procesów i wdrażanie rozwiązań, które będą jak najlepsze dla naszej planety. O części tych działań można dowiedzieć się z opublikowanego niedawno raportu ESG spółki.
Pierwszy zintegrowany raport ESG stworzony przez Answear prezentuje zarówno wyniki finansowe firmy, jak i przygląda się działaniom CSR realizowanym przez spółkę. Publikacja jest naturalną konsekwencją realizacji biznesu odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo. W ten sposób Answear prezentuje swoją historię, osiągnięcia, plany i wyzwania, jakie stoją zarówno przed organizacją, jak i całą branżą odzieżową. W dokumencie spółka odnosi się do trzech kluczowych obszarów odpowiedzialnego biznesu: aspektu środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego, przedstawiając istotne działania przeprowadzone w 2022 roku.
Wear&Share
W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, Answear kontynuuje swój program Wear&Share. Jest to autorski projekt ekologiczny, którego celem jest polepszanie stanu środowiska naturalnego, a także zwiększenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz pracowników firmy. Projekt jest zestawem różnorodnych działań prowadzonych na wielu poziomach organizacji i zakłada m.in. wewnętrzne szkolenia, zbiórkę niepotrzebnej odzieży, sadzenie drzew, zmianę opakowań wysyłkowych na biodegradowalne i wiele innych. W ramach akcji Wear&Share, Answear promuje świadomą konsumpcję wśród swoich klientów i zachęca ich do przekazywania marce niepotrzebnych ubrań czy tekstyliów, które nadają się do przetworzenia i mogą zyskać drugie życie. Można to zrobić w łatwy sposób, bez wychodzenia z domu – rzeczy należy spakować do specjalnego zamówionego wcześniej na answear.com biodegradowalnego worka, który za darmo odbiera kurier. Następnie tak przygotowane ubrania trafiają na rynek dóbr drugiego obiegu lub są przeznaczane do recyklingu, a pozyskane w ten sposób środki wspierają projekt „Czas na las” fundacji Aeris Futuro. W ramach Wear&Share w 2022 roku zebrano 14 849 kilogramów ubrań, co umożliwiło zasadzenie 700 drzew. W 2023 roku spółka planuje uruchomić własną szwalnię, aby dokonywać niektórych napraw oddawanych przez konsumentów tekstyliów.
Ekologiczne opakowania
Answear do wysyłki zamówień wykorzystuje także specjalne opakowania, które w 80 proc. pochodzą z recyklingu. Producenci foliopaków posiadają certyfikat BLUE ANGEL, czyli najstarszy i najbardziej znany certyfikat na świecie, skupiony zwłaszcza na procesie przetwarzania surowców oraz produkcji towarów pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. To samo dotyczy opakowań kartonowych używanych przez Answear. Pudełka posiadają certyfikat FSC Recykling poświadczający, że do wykonania danego wyrobu zużyto minimum 70 proc. drewna pochodzącego z lasów certyfikowanych FSC. Opakowania są także dostosowane do ponownego użytku – klient może umieścić w nich zwracane do sklepu produkty.
Ubrania Planet Friendly
Raport ESG opisuje również zakres współpracy z dostawcami, których spółka wybiera pod kątem: jakości produktów, terminowości dostaw oraz postępowania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W 2022 r. Answear w swojej ofercie posiadał produkty 600 marek zakupionych u 877 dostawców – w tym czasie w e-sklepie pojawiło się 217 391 unikalnych modeli, z czego 58 189 (czyli blisko 30 proc. oferty) było produktami Planet Friendly. Asortyment ten jest regularnie rozszerzany.
Answear posiada również certyfikat Sklepu Wolnego od Futer przyznawanego przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, który oznacza, że w asortymencie answear.com nie znajdziemy żadnych ubrań z naturalnych futer ani dodatków futrzanych.
Organizacja przyjazna środowisku
Spółka podejmuje szereg inicjatyw na rzecz zwiększania świadomości i edukacji ekologicznej wewnątrz organizacji. Stawia na proekologiczne rozwiązania m.in. ograniczając zużycie papieru poprzez wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu informacji, segreguje odpady, w tym fusy z kawy, które są przeznaczane jako nawóz dla terenów zielonych w Krakowie. Co więcej, w biurze Answear zamontowano filtry do wody w kranach, co przyczynia się do ograniczenia zużycia plastikowych butelek do wody. Marka prowadzi także zbiórkę nakrętek plastikowych, które przekazywane są do Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy.
Sama siedziba spółki znajduje się w budynku zawierającym certyfikat ekologiczny BREAAM post-construction, który stanowi obiektywne potwierdzenie, że obiekt spełnia wymogi niezbędne do uznania go za zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Cały raport dostępny jest tutaj.
Źródło: Answear