Aplikacja Energetyczny Kompas pomoże w oszczędzaniu energii elektrycznej

Czas3 min

Drobne gesty mają duże znaczenie, także przy oszczędzaniu energii elektrycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która pomoże w planowaniu używania urządzeń w taki sposób, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego oraz środowiska. Świadome i odpowiedzialne korzystanie z energii elektrycznej pozwoli także na zmniejszenie rachunków za prąd. 

Aplikacja pokazuje tzw. energetyczne godziny szczytu. Są one wyznaczane na kolejny dzień
(z wyjątkiem niedziel i świąt) i publikowane przed godz. 17. Są to godziny, w których prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane w największym stopniu przez elektrownie węglowe i gazowe. Elektrownie konwencjonalne muszą w tych godzinach pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy, niezbędnej dla zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego i zapewnienia jego bezpiecznej pracy. 

W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie. 

Aplikacja Energetyczny Kompas ułatwi świadome korzystanie z energii elektrycznej.
W aplikacji można ustawić powiadomienia o godzinach szczytu, użytkownicy znajdą w niej także porady, jak łatwo zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd. Warto wyłączyć urządzenia, z których nie korzystamy – na przykład telewizor w trybie czuwania może pobierać zaskakująco dużo prądu, podobnie jak zbędne oświetlenie.  

W aplikacji Energetyczny Kompas pokazywane są trzy rodzaje godzin: zielone to te, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Na żółto oznaczone są godziny szczytu – w nich szczególnie warto oszczędzać prąd. Trzeci rodzaj to godziny czerwone – są one pokazywane tylko wówczas, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna. Wówczas każda oszczędność jest bardzo ważna! 

Aplikacja jest dostępna w wersjach na urządzenia z systemami Android [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pse.alert_energetyczny] i iOS [https://apps.apple.com/pl/app/energetyczny-kompas/id1662482668]. Za jej stworzenie wspólnie z PSE odpowiada spółka PSE Innowacje.

Więcej o pracy systemu i sposobach na oszczędzanie energii elektrycznej można dowiedzieć się ze strony https://www.energetycznykompas.pl/.

Porady dla oszczędnych

 • Popularna farelka o mocy 2 kW przez trzy godziny zużywa tyle energii elektrycznej, co średniej klasy lodówka przez ponad cztery dni!
 • Piekarnik jest jednym z najbardziej energochłonnych domowych urządzeń – zużywa ok. 1,5 kWh energii elektrycznej na godzinę. Warto korzystać z niego poza godzinami szczytu. 
 • Jeżeli korzystasz z pompy ciepła – zmniejsz temperaturę grzania o jeden-dwa stopnie w ciągu godzin szczytu. 
 • Wymieniając tradycyjną żarówkę 60 W na dającą podobne światło czterowatową żarówkę LED w ciągu dwóch miesięcy oszczędzisz 22,33 zł. 
 • Płyty indukcyjne mają dużą moc, ale dzięki temu szybciej podgrzewają potrawy. Można zwiększyć efektywność grzania: używaj garnków dobranych do wielkości „palnika” i przykrywaj je. 
 • W pralce i zmywarce wybieraj możliwie najniższą temperaturę. Lepiej też zrobić jedno duże pranie lub zmywanie niż kilka mniejszych.
 • Jeśli w tym samym czasie 500 tys. gospodarstw domowych skorzystałoby
  z grzejników elektrycznych (popularnych farelek) o mocy 1500 kW każdy, godzinowe zapotrzebowanie na moc wzrosłoby o 750 MW. To tyle, ile dostarcza bardzo duże źródło wytwórcze w polskim systemie elektroenergetycznym. Włączenie wielu grzejników elektrycznych na raz zwiększyłoby zapotrzebowanie, którego zaspokojenie wymagałoby uruchomienia wszystkich dostępnych mocy, w tym tych najdroższych
  i najbardziej emisyjnych.

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości prawie 16 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

Źródło i grafika: PSE

Zostaw komentarz