Contec pozyskał dofinansowanie. Wśród nowych inwestorów Krzysztof Pruszyński 

Czas3 min

Spółka Contec, która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała 23 mln zł od Pruszyński Sp. z o. o., zamykając całą rundę kwotą 70 mln zł. Dodatkowe finansowanie umożliwi dalsze skalowanie działalności i rozwój technologii. 

Kapitał pozyskany w pierwszym etapie rundy (lead investor – HiTech ASI, którym zarządza VINCI – spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego oraz follow-on od dotychczasowego akcjonariusza Warsaw Equity Group) pozwoli rozbudować zakład w Szczecinie. Natomiast środki pozyskane w drugim etapie od kolejnych inwestorów – Pruszyński Sp z o. o., oraz Mariusza Machcińskiego przeznaczone zostaną na dalszą ekspansję – kupno działek pod kolejne zakłady, oraz intensyfikację działań badawczo-rozwojowych. 

– To jedna z największych inwestycji w sektor Clean Tech w Europie w 2023 roku. – mówi Krzysztof Wróblewski, Prezes Zarządu Contec. – Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że ponowne wykorzystanie surowców to konieczność, a gospodarka cyrkularna to nowa rzeczywistość, posiadająca zarazem olbrzymi potencjał biznesowy. My jako Contec jesteśmy partnerem przyspieszającym zieloną transformację i zamykanie obiegu surowców. Cieszę się, że inwestorzy widzą potencjał Spółki i podzielają naszą wizję wykorzystywania opon niezdatnych do dalszej eksploatacji jako zrównoważonych surowców dla przemysłu – dodaje.  

Oferowane przez Contec produkty charakteryzują się zdecydowanie mniejszym śladem węglowym, tym samym wspierając realizację strategii ESG globalnych koncernów. Dla przykładu – czołowi producenci opon deklarują wprowadzenie przynajmniej 30% zrównoważonych surowców w swoich produktach do 2030 roku.  

– Chcemy być częścią gospodarki cyrkularnej – inwestycja w spółkę Contec to kolejny etap tego planu. Konsekwentnie zmieniamy swoje otoczenie i działania w kierunku energii odnawialnej i recyklingu. Niwelujemy swój ślad węglowy m.in. poprzez przekierowanie choć części swoich wyrobów do sektora ekowydajnego budownictwa. W 2019 roku spółka należąca do Grupy Pruszyński uruchomiła linię do produkcji konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, a ostatnią naszą inwestycją jest rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej Żechlinek. Jest to perspektywa na rozwinięcie się w kierunku źródeł energii odnawialnej, nawet jeśli nasza produkcja obejmuje wyroby ze stali- tłumaczy Krzysztof Pruszyński, twórca marki Blachy Pruszyński. 

3-krotne zwiększenie mocy produkcyjnych i nowe lokalizacje 

Finalizacja prac nad rozbudową zakładu pozwoli Spółce nominalnie przetwarzać 33 tys. ton zużytych opon rocznie. Modernizacja, której ukończenie planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku, zwiększy możliwości produkcyjne odzyskanej sadzy technicznej oraz oleju popirolitycznego. Firma zamierza również zakupić działki pod kolejne zakłady produkcyjne – rozważane są lokalizacje zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Planowane są także inwestycje w rozbudowę laboratorium oraz realizacja projektów badawczych. 

Jak dodaje Wróblewski: Odzyskana sadza techniczna wytwarzana w autorskiej technologii Molten cechuje się mniejszym o ponad 80% śladem węglowym od jej konwencjonalnego odpowiednika. Właśnie dlatego wiele firm widzi w nas partnera, wspierającego je w drodze do tworzenia zrównoważonych produktów. Naszą sadzę wykorzystać bowiem można w branży oponiarskiej, wyrobów gumowych, ale także jako pigment w sektorze tworzyw sztucznych. Z kolei wspomniany olej popirolityczny znajduje swoje zastosowania w przemyśle chemicznym i rafineryjnym.  

Contec specjalizuje się w przetwarzaniu opon samochodowych. Produkuje z nich pełnowartościowe surowce wykorzystywane ponownie w przemyśle. Jest to jedyna firma na świecie, która wykorzystuje stopioną sól jako nośnik ciepła w ramach autorskiej technologii Molten. W efekcie stwarza warunki dla bezpieczniejszej, wydajniejszej i bardziej ekonomicznej metody produkcji, zaprojektowanej z myślą o powtarzalnej jakości. Od 2017 roku firma aktywnie uczestniczy w rozwoju branży Clean Tech, skupiając się na produkcji alternatywy dla sadzy i surowców petrochemicznych. 

Firma Blachy Pruszyński została założona w 1985 roku. Jej dynamiczny rozwój w Polsce i Europie na rynku stalowych lekkich obudów – pokryć/przekryć dachowych oraz elewacji sprawił, że obecnie stoi na czele Grupy Pruszyński. Skupia ona ponad 20 podmiotów działających w kraju i za granicą. Asortyment oferowany przez spółkę jest niezwykle różnorodny, a dzięki bardzo rozbudowanemu parkowi maszynowemu, firma na indywidualne zamówienie produkuje niestandardowe wyroby. Grupa Pruszyński była dostawcą materiałów przy realizacji największych i bardzo prestiżowych projektów w kraju i za granicą. 

Źródło: Contec