Czy ceramika pomoże uratować słoniowe ciosy?

fot. Orientarium ZOO Łódź
fot. Orientarium ZOO Łódź
Czas2 min

Łódzkie ZOO to nie tylko dom dla krytycznie zagrożonych gatunków, ale także placówka badawcza współpracująca z naukowcami z całego świata. Codziennie w ogrodzie zbierane są próbki oraz dane, które pomagają w ratowaniu zwierząt w naturze i dbaniu o ich zdrowie.

Wśród najciekawszy projektówjest m.in. badanie poziomu stresu u lemurów katta. Pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego badają ich odchody oraz ślinę. Na wybiegach lemurów zamontowano także specjalne kamery termowizyjne. To dzięki nim można przeprowadzić analizę zachowania osobników żyjących w Orientarium ZOO Łódź i porównać je z obrazami tych, żyjących w naturze.

– Porównuje się m.in temperaturę nozdrzy czy małżowin usznych i na tej podstawie określa się poziom stresu. Dobrym wskaźnikiem poziomu stresu jest także mierzenie ilości kortyzolu – tzw. hormonu stresu. W tym celu pobieramy od naszych zwierząt kał i próbki śliny, które zostają poddane specjalistycznym analizom biochemicznym – mówi Magdalena Janiszewska, pełnomocnik zarządu ds. nauki i współpracy z organizacjami samorządowymi.

– Takie dane mają bezpośredni wpływ na warunki hodowli zwierząt, przekłada się to nie tylko na komfort ich życia, ale poprawia także warunki ich rozrodu – dodaje.

Łódzkie ZOO współpracuje również z zagranicznymi ośrodkami. W ramach działania z Uniwersytetem w Sussex udało się przeprowadzić zaawansowane badania dotyczące rozpoznawania kolorów przez surykatki. W Brazylii Orientarium jest aktywnym partnerem w walce o ochronę rudosterki szaropierśnej czyli niepozornej papugi, która jeszcze do niedawna była na granicy wymarcia. Dzięki budkom lęgowym udaje się powoli przywracać ten gatunek naturze.

– Wspólnie z także Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Warszawską pracujemy nad stworzeniem materiału kompozytowego z ceramiki i silikonu, z którego powstaną wytrzymałem protezy dla nosorożców i słoni. Niestety ze względu na czarnorynkowy popyt na rogi nosorożców i ciosy słoni, gatunki te są krytycznie zagrożone kłusownictwem, a potrzeba stworzenia dla nich odpowiednich implantów jest niezwykle paląca – tłumaczy Janiszewska.

Ważnym elementem działalności naukowej są również biobanki, czyli specjalne laboratoria, które pozwalają na długoterminowe przechowywanie materiału biologicznego. Pobrane w ogrodach zoologicznych próbki tkanek i narządów pomagają naukowcom jak najlepiej zadbać o zagrożone gatunki. W Biobanku EAZA zabezpieczono materiał genetyczny m.in. od łódzkich tygrysów syberyjskich Łączenie wiedzy zdobytej w ogrodach zoologicznych i w środowisku naturalnym jest jednym ze skuteczniejszych sposobów ratowania zagrożonych gatunków zwierząt.

Dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim prowadzone są też programy, które mają wspierać zwierzęta żyjące na terenie naszego regionu łódzkiego, a więc ochroną gągoła czy przywracanie do natury żółwi błotnych.

Orientarium ZOO Łódź czynne jest codziennie od 9.00 do 19.00.

Źródło: orientarium.lodz.pl