Czy ceramika pomoże uratować słoniowe ciosy?

Czas2 min

Łódzkie ZOO to nie tylko dom dla krytycznie zagrożonych gatunków, ale także placówka badawcza współpracująca z naukowcami z całego świata. Codziennie w ogrodzie zbierane są próbki oraz dane, które pomagają w ratowaniu zwierząt w naturze i dbaniu o ich zdrowie.

Wśród najciekawszy projektówjest m.in. badanie poziomu stresu u lemurów katta. Pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego badają ich odchody oraz ślinę. Na wybiegach lemurów zamontowano także specjalne kamery termowizyjne. To dzięki nim można przeprowadzić analizę zachowania osobników żyjących w Orientarium ZOO Łódź i porównać je z obrazami tych, żyjących w naturze.

– Porównuje się m.in temperaturę nozdrzy czy małżowin usznych i na tej podstawie określa się poziom stresu. Dobrym wskaźnikiem poziomu stresu jest także mierzenie ilości kortyzolu – tzw. hormonu stresu. W tym celu pobieramy od naszych zwierząt kał i próbki śliny, które zostają poddane specjalistycznym analizom biochemicznym – mówi Magdalena Janiszewska, pełnomocnik zarządu ds. nauki i współpracy z organizacjami samorządowymi.

– Takie dane mają bezpośredni wpływ na warunki hodowli zwierząt, przekłada się to nie tylko na komfort ich życia, ale poprawia także warunki ich rozrodu – dodaje.

Łódzkie ZOO współpracuje również z zagranicznymi ośrodkami. W ramach działania z Uniwersytetem w Sussex udało się przeprowadzić zaawansowane badania dotyczące rozpoznawania kolorów przez surykatki. W Brazylii Orientarium jest aktywnym partnerem w walce o ochronę rudosterki szaropierśnej czyli niepozornej papugi, która jeszcze do niedawna była na granicy wymarcia. Dzięki budkom lęgowym udaje się powoli przywracać ten gatunek naturze.

– Wspólnie z także Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Warszawską pracujemy nad stworzeniem materiału kompozytowego z ceramiki i silikonu, z którego powstaną wytrzymałem protezy dla nosorożców i słoni. Niestety ze względu na czarnorynkowy popyt na rogi nosorożców i ciosy słoni, gatunki te są krytycznie zagrożone kłusownictwem, a potrzeba stworzenia dla nich odpowiednich implantów jest niezwykle paląca – tłumaczy Janiszewska.

Ważnym elementem działalności naukowej są również biobanki, czyli specjalne laboratoria, które pozwalają na długoterminowe przechowywanie materiału biologicznego. Pobrane w ogrodach zoologicznych próbki tkanek i narządów pomagają naukowcom jak najlepiej zadbać o zagrożone gatunki. W Biobanku EAZA zabezpieczono materiał genetyczny m.in. od łódzkich tygrysów syberyjskich Łączenie wiedzy zdobytej w ogrodach zoologicznych i w środowisku naturalnym jest jednym ze skuteczniejszych sposobów ratowania zagrożonych gatunków zwierząt.

Dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim prowadzone są też programy, które mają wspierać zwierzęta żyjące na terenie naszego regionu łódzkiego, a więc ochroną gągoła czy przywracanie do natury żółwi błotnych.

Orientarium ZOO Łódź czynne jest codziennie od 9.00 do 19.00.

Źródło: orientarium.lodz.pl