Debiut naukowy 2023 – Zrównoważony rozwój a Europejski Zielony Ład

Czas1 min

Po raz kolejny na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej odbyła się konferencja podsumowująca konkurs „Debiut naukowy 2023 – Zrównoważony rozwój a Europejski Zielony Ład”. Podobnie jak w poprzednich latach, gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, inicjator konkursu.

Sesję plenarną prowadziła i moderowała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, prodziekan Wydziału Organizacji Zarządzania ds. współpracy i rozwoju. W sesji wystąpili: dziekan wydziału prof. Jan Kaźmierczak, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu dr Paweł Strózik oraz dyrektor biura prezydent Zabrza Jan Pawluch.

Prof. Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu wyjaśniał korelację pomiędzy zrównoważonym rozwojem a Europejskim Zielonym Ładem.

– Zielony Ład to wielki plan trwałej, systemowej zmiany w myśleniu o planecie i sposobach wykorzystywania jej zasobów. Jeśli się powiedzie, zmieni nie tylko Europę, Polskę, ale i świat – mówił prof. Buzek.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: 

  1. I. nagroda – mgr Judyta Rduch (Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej) za pracę pt. Rewitalizacja stref społecznie wykluczonych w dążeniu do zrównoważonego rozwoju miast poprzemysłowych 
  2. Wyróżnienie za pracę analityczno-badawczą – inż. arch. Szymon Jackowski z Politechniki Gdańskiej za pracę pt. Przywracanie różnorodności biologicznej rzek jako szansa na rozwój społeczności w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. Studium przypadku regionu Delty Wisły w Polsce i regionu Delty Renu w Niderlandach. 
  3. Wyróżnienie – Vanessa Stawinoga z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej za pracę pt. Wyzwania zrównoważonego rozwoju w edukacji jako psychospołeczny aspekt funkcjonowania społeczności szkolnej. 
  4. I. nagroda specjalna za zwycięstwo w konkursie na projekt okładki – Jakub Ludwig student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.  

Z publikacjami i historią projektu można się zapoznać na stronie: http://www.debiut.buzek.pl/archiwum/.

Organizatorem konkursu byli: Biuro prof. Jerzego Buzka, Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, Instytut Studiów Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu i Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.

Źródło: Politechnika Śląska