EcoGenerator spełnia normy

Czas2 min

EcoGenerator należycie wypełnia ustalenia obowiązujących go pozwoleń wodnoprawnych. Niedawno otrzymali protokół z przeprowadzonej kontroli w tej sprawie. Wynika z nich m.in., że parametry jakościowe ścieków oczyszczonych w instalacji spełniają normy z dużym zapasem.

Dwa protokoły, ten dotyczący wprowadzania do wód powierzchniowych rzeki Duńczycy ścieków  przemysłowych z oczyszczalni gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów oraz dotyczący wód pochłodniczych zostały sporządzone w lutym 2024 roku. Protokół odnoszący się do wprowadzania do wód powierzchniowych rzeki Duńczycy ścieków przemysłowych z procesu oczyszczania wód powierzchniowych na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, otrzymaliśmy w marcu tego roku.

Z dokumentów wynika, że EcoGenerator dokonuje poborów prób oraz analiz jakościowych ścieków w zakresie i z częstotliwością ustaloną w postanowieniach pozwolenia wodnoprawnego, a wprowadzane do środowiska ścieki spełniają parametry jakościowe określone w decyzji.

 – Stężenia substancji zanieczyszczających w ściekach są na poziomie zbliżonym do wartości przewidzianych dla dobrego stanu wód – czytamy. 

Z pism dowiadujemy się też, że nie stwierdzono żadnych uchybień ze strony zakładu ani przekroczeń.

– Parametry jakościowe ścieków oczyszczonych są zdecydowanie niższe niż określone w pozwoleniu wodnoprawnym najwyższe dopuszczalne wartości – podano w protokole. 

Urzędnicy nie dopatrzyli się także uchybień ani w zakresie dokonywania pomiarów temperatury wód pochłodniczych ani przekroczenia ilości ścieków ustalonych w pozwoleniu.

Podkreślono też, że zakład dokonuje odpowiedniego poboru prób i prawidłowo analizuje parametry jakościowe ścieków przemysłowych z procesu oczyszczania wód powierzchniowych na terenie ZUO. Źródłem wprowadzanych do wód powierzchniowych rzeki Duńczycy ścieków są ścieki przemysłowe z procesu wstępnego oczyszczania wody z wykorzystaniem procesu koagulacji i flokulacji, które są  następnie doczyszczane przy wykorzystaniu osadnika lamelowego i filtrów węglowo-piaskowych.

I w tym przypadku wprowadzane do środowiska ścieki spełniają parametry jakościowe określone w odpowiedniej decyzji. Są one zdecydowanie niższe (wartość średnia dla okresu ostatnich sześciu lat obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego) niż określone w pozwoleniu wodnoprawnym najwyższe dopuszczalne wartości.

Nad jakością ścieków przemysłowych czuwa personel naszego wewnętrznego laboratorium, który dokonuje ich oznaczeń. To działania przeznaczone stricte dla potrzeb własnych zakładu. Są niezbędne szczególnie z uwagi na to, że szczeciński EcoGenerator jako jedyny w Polsce wykorzystuje nowoczesny system mokrego oczyszczania spalin. Ścieki powstałe po tym procesie, są wyjątkowo zanieczyszczone, dlatego zakład ma własną wewnętrzną oczyszczalnię ścieków. Przed zrzutem do rzeki, ścieki zawsze trafiają do zbiornika kontrolnego, tam analizowane są pod kątem jakości i jeśli są jakiekolwiek przekroczenia, ścieki trafiają do ponownego oczyszczenia. Poza tym nad jakością ścieków czuwa właśnie laboratorium.

Ścieki, które bezpośrednio trafiają do rzeki Duńczycy są już badane przez niezależne zewnętrzne akredytowane laboratorium. Dzięki własnym analizom jesteśmy jednak spokojni o to, że są dobrej jakości i nie przekraczają dopuszczalnych norm.

Kontrolowane ustalenia zostały wydane ZUO przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w 2017 roku, czyli w roku uruchomienia EcoGeneratora i obowiązują do 2027 roku.  

Źródło: EcoGenerator

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Pierwsza w Wielkopolsce realizacja ZPI dla fotowoltaiki – Łobżenica otwiera drogę do 40 MWp energii słonecznej

Rada Miejska w Łobżenicy uchwaliła 31 marca 2025 r. pierwszy w Wielkopolsce Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI) dla odnawialnych...

Branża cementowa w obliczu dekarbonizacji – roku 2034 nie da się odłożyć na później (RELACJA)

Producenci cementu w Polsce stoją przed poważnym wyzwaniem – do 2034 roku stracą bezpłatne uprawnienia do emisji CO2,...

Innowacyjne technologie neutralne emisyjnie fundamentem bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności UE

Transformacja energetyczna Europy wymaga zróżnicowanego podejścia uwzględniającego specyfikę poszczególnych krajów członkowskich – to główny przekaz konferencji zorganizowanej przez...

ORLEN: Wodór może odegrać wiodącą rolę w transformacji energetycznej

Wodór ma szansę stać się siłą napędową zielonej transformacji, jednak, jak podkreślają eksperci, powinny być do tego spełnione...

Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem

Nawet 80 proc. sklepów internetowych, stron internetowych i reklam zawiera informacje o wpływie produktów na środowisko – wynika z danych KE....

Ørsted publikuje plan działań dla europejskiej energetyki wiatrowej na morzu

Globalna firma Ørsted opublikowała raport "Morska energetyka wiatrowa na rozdrożu", w którym przedstawia kompleksowy plan działań mający na...

Ożywienie OZE obniżyło ceny energii

W marcu średnia cena energii na Rynku Dnia Następnego (SPOT) wyniosła 90,97 EUR/MWh, co oznacza spadek o 30,21%...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska startuje z innowacyjną kampanią edukacyjną o bioróżnorodności

Tuż przed Światowym Dniem Chomika, przypadającym 12 kwietnia, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło kampanię edukacyjną „Bioróżnorodnie połączeni", skierowaną...