EDP z 10-krotnym wzrostem zakontraktowanej mocy instalacji słonecznych w Polsce

Czas3 min

EDP Energia Polska, spółka specjalizująca się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, zakontraktowała w 2022 roku ponad 50 MWp mocy elektrycznej. Jest to najlepszy wynik od momentu rozpoczęcia jej działalności w Polsce i ponad 10-krotnie większy niż w roku poprzednim. Dynamiczny rozwój firmy był możliwy dzięki wzrostowi organicznemu oraz akwizycjom.

Grupa EDP, globalny lider w dziedzinie energii odnawialnej, na początku marca ogłosiła strategię do 2026 roku zakładającą inwestycje w projekty związane z transformacją energetyczną. Wartość projektów, planowanych przez EDP na całym świecie, to 25 mld euro. Marka, obecna w 29 krajach na trzech kontynentach, oferuje w Polsce m.in. rozwiązania fotowoltaiczne dla biznesu. Działalność tę realizuje poprzez spółkę EDP Energia Polska (EDP EP), która na koniec 2022 roku posiadała 50,7 MWp łącznej mocy zakontraktowanych instalacji solarnych. Jest to 10 razy więcej niż w 2021 roku i stanowi największy wzrost (+800 proc.) wśród krajów europejskich, w których EDP oferuje rozwiązania fotowoltaiczne.

EDP EP od 2020 roku konsekwentnie rozwija swoją działalność i portfolio klientów w Polsce przede wszystkim poprzez wzrost organiczny oraz akwizycje. W 2022 roku firma umocniła swoją pozycję poprzez przejęcie spółek Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju grupy EDP w Polsce.

-Od kilku lat tempo wzrostu mocy zakontraktowanej w fotowoltaice w Polsce jest niezwykle wysokie. Biorąc pod uwagę bardzo dużą konkurencję na rynku oraz fakt, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw dotkliwie odczuło skutki kryzysu, jesteśmy bardziej niż zadowoleni z doskonałego wyniku, jaki osiągnęliśmy w minionym roku. Nie zwalniamy jednak tempa. Finalizujemy właśnie nowe kontrakty z kolejnymi firmami, których przyszłość w dużej mierze zależy od stabilnych dostaw energii oraz rozwiązań, pozwalających im ograniczyć wydatki – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

Tańsza energia – również w czasach kryzysu

Rozwiązania fotowoltaiczne, oferowane przez EDP Energia Polska, nie tylko umożliwiają małym i średnim firmom rozwój spójny z założeniami „zielonej transformacji”, ale przede wszystkim pozwalają im zwiększyć niezależność energetyczną oraz znacząco obniżyć rachunki za energię. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu gospodarczego, ryzyka black-outów oraz rekordowego wzrostu cen energii dla przedsiębiorców. Wśród klientów EDP oszczędności sięgają nawet 17 proc.

Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu EDP Energia Polska w modelu PV-as-a-Service pozwalają firmom uniknąć konieczności inwestowania własnych środków. Zaletą oferty EDP jest także fakt, że firma bierze na siebie koszty instalacji paneli PV, co jest kluczowe zwłaszcza w trudnych czasach. Klienci mają zagwarantowane dostawy energii oraz możliwość odsprzedania nadwyżek do EDP. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest serwisowanie oraz regularna konserwacja instalacji PV przez specjalistów EDP w trakcie całego okresu trwania umowy, czyli przez 10-15 lat.

Poznaj EDP i EDP Energia Polska

EDP jest międzynarodową firmą energetyczną, która od czterech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność na globalnym rynku energetycznym. Grupa EDP jest obecna w 29 krajach na trzech kontynentach i zatrudnia ponad 13 000 pracowników. W 2022 roku EDP zakontraktowało ponad 670 MWp mocy solarnej w Europie, czyli o 1,7 razy niż w 2021 roku.

EDP jest czwartym największym producentem energii wiatrowej, słonecznej na świecie. EDP rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2007 roku właśnie w obszarze energetyki wiatrowej poprzez spółkę EDP Renewables. W 2020 roku grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiedzialną za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu. W 2022 roku EDP umocniło swoją pozycję na rynku poprzez akwizycje spółek Soon Energy oraz Zielona-Energia.com 

Połączenie międzynarodowego doświadczenia grupy EDP, jej stabilnej pozycji finansowej z doświadczeniem polskiej kadry menadżerskiej i jej doskonałą znajomością rodzimego rynku, przekłada się kompleksowe wsparcie dla firm, które szukają oszczędności w rachunku za energię elektryczną i chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej.  

Źródło: EDP

Zostaw komentarz