Eko-okna dostaną 80 mld euro kredytu od EBOiR

Eko-okna, polski producent stolarki okiennej i drzwiowej, otrzyma 90 mln euro kredytu od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Środki chce przeznaczyć na rozbudowę zdolności produkcyjnych energooszczędnych okien i drzwi, które będą zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi taksonomii.

Jak wskazuje EBOiR po realizacji inwestycji, spółka będzie w stanie zwiększyć podaż okien i drzwi o wysokich parametrach izolacyjnych. Będzie miało to kluczowe znaczenie z punktu widzenia osiągnięcia neutralności emisyjnej budynków do 2050 r. Ponadto, inwestycja będzie zgodne z kryteriami taksonomii UE.

Całkowite koszty inwestycji mają wynieść 808 mln euro. Środki na realizację projektu oprócz pieniędzy spółek będą pochodziły z finansowania dłużnego i leasingu finansowego.

Eko-Okna S.A. to piątego i drugiego co do wielkości europejski producent energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej, spełniającej najwyższe unijne standardy izolacyjności termicznej i ograniczającej ilość traconego ciepła. Spółka posiada 9 zakładów produkcyjno-magazynowych w południowej Polsce, które składają się z 86 linii produkcyjnych obsługiwanych przez ok. 11,5 tys. pracowników.

Źródło: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju