European Energy rozwija moce OZE w Polsce – globalnie z solidnymi wynikami

Czas2 min

Znaczące wzrosty wyników finansowych i planów inwestycyjnych European Energy w Polsce i na świecie. Dywersyfikacja portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X sprawiła, że w trzecim kwartale 2023 European Energy zanotowała rekordowe wyniki finansowe.

Pochodząca z Danii firma European Energy została założona w 2004 roku i od tego czasu jest obecna w ponad 20 krajach. Rozwija w nich technologie solarne, wiatrowe i Power-to-X. Spółka osiągnęła EBITDA w wysokości ponad 78 mln EUR i zysk przed opodatkowaniem w wysokości ponad 59 mln EUR. EBITDA za dziewięć miesięcy w wysokości 127 mln EUR jest zbliżona do wyniku za cały rok kalendarzowy 2022. Spółka pozyskała finansowanie na rozwój nowych projektów. W Polsce gotowe do budowy są projekty o mocy kolejnych 76 MW.

Rekordowy wzrost mocy w Polsce

Tylko na polskim rynku w 2022 r. spółka odnotowała znaczący sukces w zakresie przyłączenia do sieci kompleksu elektrowni wiatrowych Pomerania Wind – tym samym zapewniła całkowitą moc zainstalowaną na poziomie ponad 60 MW.

Tylko w 2023 roku European Energy Polska ukończyła już instalację źródeł o mocy 71,8 MW, zwiększając łączną moc zainstalowaną w projektach wiatrowych i słonecznych do ponad 130 MW. Umożliwiła to realizacja nowych projektów: farmy wiatrowej Liskowo (38,8 MW), farmy wiatrowej Dębsko (8 MW), farmy fotowoltaicznej Sulimierz (15 MW) i farmy fotowoltaicznej Krzęcin (10 MW).

– Projekty firmy w Polsce to około 5 GW w technologiach wiatrowych, słonecznych i magazynowania energii. Badamy również możliwości realizacji projektów Power-to-X. Na zaawansowanym etapie rozwoju znajdują się również dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 76 MW, które są gotowe do budowy – podkreśla Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska.

– Polska jest dla European Energy jednym z kluczowych rynków, na którym będziemy inwestować nie tylko w zwiększanie kolejnych mocy OZE, ale także rozwój technologii produkcji zielonych paliw w oparciu o zieloną energię. Będziemy uważnie obserwować i reagować na zmieniającą się sytuację rynkową, która wynika z proponowanych zmian legislacyjnych – dodała.

European Energy działa obecnie w 28 krajach, aktywnie budując w 9 z nich i zarządzając aktywami energii odnawialnej w 12. Spółka zarządzała aktywami, które wyprodukowały ponad 1 TWh w trzecim kwartale 2023 r., z czego jej własne aktywa dostarczyły około 535 GWh.

– Pokazuje to zdolność European Energy do utrzymania rentowności projektów pomimo zmiennych warunków rynkowych. Hybrydowy model biznesowy, który polega na posiadaniu solidnej bazy sprzedaży energii w połączeniu z dezinwestycją projektów, daje pewność przyszłego wzrostu – dodaje Jens Due Olsen, Prezes Zarządu European Energy.

150 mln euro na inwestycje

European Energy zabezpieczyła nowy 5-letni instrument finansowania zielonego portfela o wartości 150 mln EUR z SEB i DNB. Ma on przyspieszyć wdrażanie projektów energii odnawialnej.

European Energy, we współpracy z dwoma skandynawskimi bankami SEB i DNB, ogłosiła utworzenie nowego instrumentu finansowego. Został on zaprojektowany, aby przyspieszyć wdrażanie nowych projektów energii słonecznej i wiatrowej w 10 krajach Europy Północnej.

Instrument Finansowania Zielonego Portfela o wartości 150 mln EUR stanowi zmianę paradygmatu dla europejskiej energetyki w zakresie finansowania budownictwa. Umożliwi on finansowanie grupy nienazwanych projektów – w przeciwieństwie do zwykłego, często uciążliwego, procesu „projekt po projekcie”.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z SEB i DNB w celu uruchomienia tego innowacyjnego instrumentu. To znaczący krok naprzód w optymalizacji procesu finansowania naszych inicjatyw w zakresie energii odnawialnej w Europie Północnej. Dzięki temu kluczowe projekty mogą szybko przejść od koncepcji do realizacji – powiedział Flemming Jacobsen, wiceprezes i szef działu skarbu i planowania finansowego grupy.

Prognoza European Energy na 2023 r. pozostaje bez zmian: EBITDA w wysokości 180 mln EUR i zysk przed opodatkowaniem w wysokości 140 mln EUR z marżą +/- 20 proc.

Źródło: European Energy