Floty korzystające z EV zaoszczędziły 3 599 euro rocznie na każdym aucie

Czas2 min

Analiza danych z pojazdów podłączonych do systemu Webfleet, cieszącego się globalnym zaufaniem rozwiązania Bridgestone do zarządzania flotą, wskazuje, że europejskie floty korzystające z pojazdów elektrycznych zaoszczędziły średnio 3 599 euro na pojazd rocznie. Firmy te zredukowały również zużycie paliwa o 5 665 litrów oraz emisję co2 o 15 ton rocznie na pojazd.


  • Europejskie floty korzystające z pojazdów elektrycznych (EV) zaoszczędziły średnio rocznie 3 599 euro w przeliczeniu na pojazd.
  • Korzystając z modelu elektrycznego zamiast tradycyjnego pojazdu spalinowego można rocznie zredukować zużycie paliwa o 5 665 litrów na pojazd.
  • Transformacja na pojazdy elektryczne pozwala wygenerować rocznie ponad 3 000 euro oszczędności na pojazd w Wielkiej Brytanii i Niderlandach. W Polsce oszczędności te wynoszą do 2 000 euro na pojazd.

Webfleet opublikował powyższe informacje w pierwszej odsłonie serii raportów Elektryzujące dane, które pokazują możliwości optymalizacji flot wykorzystujących pojazdy elektryczne w oparciu o dane telematyczne. Pierwszy raport dostarcza istotnych informacji na temat poziomu redukcji kosztów, paliwa i emisji dwutlenku węgla, które można uzyskać dzięki elektryfikacji floty.

Analiza pokazuje również uśrednione dane i różnice w możliwych do wygenerowania oszczędnościach w poszczególnych krajach. W Wielkiej Brytanii i Niderlandach roczne oszczędności na jednym pojeździe wynikające z przejścia na napęd elektryczny wynoszą ponad 3 000 euro, odpowiednio 3 800 i 3 500 euro. W Danii, Francji i Hiszpanii wartość ta wynosi od 2 000 do 3 000 euro, natomiast w Niemczech, Włoszech i Polsce do 2 000 euro. Komercyjne zastosowanie 147 samochodów elektrycznych branych pod uwagę w Polsce pozwoliło ograniczyć emisję co2o 75 ton w ciągu 6 miesięcy 2022 r. (styczeń-czerwiec).

Taco van der Leij, wiceprezes Webfleet Europe, powiedział: „Znaczne oszczędności kosztów zaprezentowane w analizie Elektryzujące dane uzasadniają biznesowy sens elektryfikacji. Klienci Webfleet mają dodatkowo dostęp do Raportu możliwości elektryfikacji floty – funkcji, która jasno pokazuje, które z ich pojazdów już teraz mogłyby zostać zastąpione przez EVs. Szczególnie w sytuacji podwyżek cen paliwa w marcu tego roku, zaobserwowaliśmy 300% wzrost wykorzystania tego narzędzia. Widać więc, że elektryfikacja floty staje się priorytetem dla wielu firm.”

„Chcemy pokazać flotom, że przejście na mobilność elektryczną jest nie tylko dobre dla planety – jest również dobre dla kondycji ich biznesu. A im szybciej firmy zdecydują się na tę transformację, tym lepiej dla wszystkich.”

Rozwiązanie Webfleet do zarządzania flotą pojazdów elektrycznych zostało zaprojektowane tak, aby pomóc przedsiębiorstwom na każdym etapie procesu elektryfikacji, począwszy od planowania zmiany i wprowadzenia pojazdów elektrycznych, poprzez monitorowanie ich użytkowania, zarządzanie ładowaniem, obniżanie kosztów eksploatacji i wszystkie inne parametry, niezbędne do uzyskania maksymalnych korzyści z przejścia na pojazdy elektryczne.

Źródło: Webfleet/Źródło: Sabine Kroschel/Pixabay

Zostaw komentarz