Gdańsk będzie użytkował autobusy wodorowe. Ruszył przetarg

Czas2 min

Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłosiły przetarg na długoterminowy najem dziesięciu autobusów miejskich standardowych, zasilanych „zielonym wodorem” wraz z pełną obsługą serwisową. Nowe pojazdy zasilić mają flotę GAiT już w przyszłym roku, a gdańskie linie obsługiwać przez dziesięć lat – czytamy w komunikacie.

W 2022 r. do floty autobusowej Gdańska dołączyły trzy autobusy typu mini marki Karsan Jest Electric, a jeszcze w tym roku do Gdańska dotrze kolejnych 18 autobusów elektrycznych – standardowych i przegubowych marki MAN Lion’ s City E.

-W ramach ogłoszonego właśnie postępowania do obsługi gdańskich linii pozyskać chcemy kolejne przyjazne środowisku autobusy, tym razem zasilane „zielonym wodorem” – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wyłonione w przetargu pojazdy zasilane mają być wodorem otrzymywanym przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Energia ta pozyskiwana może być z wody, z wiatru, ze słońca, może być to także energia geotermalna, czy pozyskana z biomasy.

– Atrakcyjny i bezemisyjny transport publiczny to bez wątpienia ważny element wysokiej jakości życia w mieście. Dlatego budujemy gdańską flotę autobusów przyjaznych środowisku i mieszkańcom, redukujemy hałas i emisję Co2. Warto zaznaczyć, że już teraz ponad 50 procent podróży po naszym mieście odbywa pojazdami ekologicznymi, jakimi są tramwaje – podkreśla wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

Wymagany zasięg autobusu to minimum 330 km na jednym tankowaniu. Nowe pojazdy przystosowane mają być do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. I tak, w autobusach znajdować ma się wydzielona oznaczona strefa do bezpiecznego przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i wózka dziecięcego oraz platforma umożliwiające wjazd wózka..

Do dyspozycji pasażerów mają być wygodne ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności. Pojazdy wyposażone mają być w systemy monitoringu i klimatyzacji. Tablice informacyjne dla podróżujących wykonane mają być w wysokiej jakości technologii LED. W technologii LED ma być także oświetlenie pojazdów. W autobusach zamontowane mają zostać także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone mają być również w system liczenia pasażerów.

Ogłoszone postępowanie przetargowe poprzedzone zostało wstępnymi konsultacjami rynkowymi długoterminowego najmu autobusów zasilanych zielonym wodorem.

Najem obejmować ma pełną obsługę serwisową pojazdów. Wykonawca umowy, zobowiązany będzie do utrzymania technicznego pojazdów przez cały okres najmu.

Płatność za kompleksową usługę finansowana będzie z bieżących własnych środków spółki pochodzących z wpływów za wykonywane usługi i regulowana w rozliczeniu comiesięcznym.

Dostawy pojazdów mają odbywać się w transzach. Wszystkie autobusy muszą zostać dostarczone w terminie do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Oferty składać można do 8 maja 2023 roku, do godz. 9.00.

Źródło: Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Zostaw komentarz