Gdańsk testuje autobus Solaris Urbino 12 electric

Czas1 min

Przez blisko dwa tygodnie Gdańsk będzie testował autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Już dziś, 28 grudnia autobus będzie kursował na linii 123. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach.

Autobus Urbino 12 electric wyposażony jest w baterie Solaris High Energy o pojemności ponad 500 kWh. Jak zapewnia producent, takie parametry baterii zapewniają swobodną operacyjność w miejskich warunkach i całodzienny zasięg. Autobus posiada wydajny silnik elektryczny o mocy 240 kW, a napęd pojazdu wykonano w technologii energooszczędnej SiC.

Autobus jest klimatyzowany poprzez pompę ciepła CO2, na pokładzie dostępny jest monitoring, autorski system informacji pasażerskiej producenta OneLine oraz praktyczne ładowarki USB dla pasażerów. Bezpieczeństwo zapewni asystencki system wsparcia kierowcy MobileyeShield+, który poprzez system kamer i czujników monitoruje martwe pola i otoczenie wokół autobusu, informując kierowcę o obiektach znajdujących się blisko pojazdu.

– Wprowadzenie nowych autobusów do naszej floty komunikacyjnej jest krokiem w stronę zrównoważonego transportu i dbałości o środowisko. Dlatego testujemy kolejne pojazdy, to krok w przyszłość, ale także dowód naszego zaangażowania w rozwój ekologicznych rozwiązań transportowych – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

– Chcemy, aby mieszkańcy Gdańska mieli dostęp do nowoczesnych, ekologicznych środków transportu, co przyczynia się do poprawy jakości życia w naszym pięknym mieście – dodał.

Testy autobusu Solaris Urbino 12 electric rozpoczęły się 28 grudnia i potrwają do 9 stycznia. 28 grudnia autobus kursuje na linii 123, a następnego dnia na linii 289. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach.

Autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric będzie sprawdzany pod kątem możliwości i operacyjności w regularnym ruchu miejskim.

– Testowany autobus Solaris Urbino 12 electric, podobnie jak posiadane przez nas autobusy MAN Lion’s City E, przeznaczony jest do obsługi całodziennych linii przy ładowaniu nocnym na terenie zajezdni. To rozwiązanie zgodne ze światowym trendem, które dobrze sprawdza się w Gdańsku – mówi Jerzy Wiatr, wiceprezes ds. operacyjnych Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Autobus Solaris Urbino 12 electric przekazany został do testów przez firmę Solaris Bus & Coach.

Źródło: gdansk.pl