Nawiązanie strategicznej współpracy w Polsce pomiędzy Grupą Hitachi a ORLEN Synthos Green Energy umożliwi wykorzystanie nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań technologicznych w implementacji floty reaktorów BWRX-300 w Polsce. Działania oraz partnerstwo obu firm to szansa na rozwój innowacji i zwiększenie udziału local content w budowie SMR-ów w Polsce.
Regionalna centrala Grupy Hitachi – Hitachi Europe Ltd. Oddział w Polsce podpisała z ORLEN Synthos Green Energy porozumienie (MoU), na mocy którego obie spółki otwierają sobie drogę do strategicznej współpracy w zakresie zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz usług. Bezpośrednia współpraca OSGE z Grupą Hitachi będzie dotyczyć zakresu poza nuklearnego i ma obejmować między innymi najnowszej generacji produkty i systemy dla energetyki wytwórczej, rozwiązania i usługi IT, w tym systemy typu EAM, systemy i usługi cyberbezpieczeństwa oraz usługi inżynierii oprogramowania. W zakresie technologii nuklearnych OSGE współpracuje z firmą GE Hitachi Nuclear Energy, bazując na technologii reaktorów BWRX-300.
Długoletnia obecność na polskim rynku, lokalne fabryki oraz centra badawczo-rozwojowe zatrudniające wyspecjalizowaną kadrę liczącą kilka tysięcy pracowników, tak jak i współpraca z sektorem energetycznym i finansowym to filary, na których opiera się działalność Hitachi w Polsce. Z szeregiem zrealizowanych inwestycji zarówno w obszarze energetyki wytwórczej, jak i w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych, Hitachi nie tylko obsługuje, lecz także kształtuje kierunek rozwoju sektora energetycznego w kraju. To wszystko skupione jest wokół misji tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które odpowiedzą na wyzwania przechodzącego głęboką transformację sektora energetycznego. Ponadto od ponad 18 lat firma Hitachi jest jedną z czołowych firm IT na rynku polskim, dostarczając systemy infrastruktury IT, platformy do cyfryzacji dokumentacji, systemy EAM, usługi cyberbezpieczeństwa i usługi rozwoju oprogramowania.
– Współpraca z ORLEN Synthos Green Energy ma strategiczne znaczenie dla całej Grupy Hitachi. Chcemy być cześcią zielonej transformacji w polskiej energetyce i widzimy OSGE w roli lidera tej zmiany. W naszej współpracy chcemy wykorzystać nie tylko nasze globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, ale również naszą lokalną obecność oraz lata doświadczeń w zakresie cyfryzacji i przesyłu energii – powiedział Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Generalny w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej w Hitachi Europe Ltd.
ORLEN Synthos Green Energy planuje budowę floty reaktorów GE Hitachi BWRX-300 w Polsce. Kompleksowe podejście do projektu wymaga budowy całego łańcucha dostawców niezbędnego do realizacji inwestycji. To nie tylko reaktor i pozostałe kluczowe elementy jak turbiny i generatory, ale także szereg komponentów i instalacji niezbędnych na etapie realizacji budowy i potem funkcjonowania elektrowni jądrowej zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Spółka, wspólnie z dostawcą technologii GE Hitachi Nuclear Energy, szacuje, że ponad połowa wydatków inwestycyjnych na budowę BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce.
– W naszych działaniach od początku dążymy do maksymalizacji udziału local content w projekcie budowy małych reaktorów modułowych. Dlatego współpraca z Hitachi jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że potencjał jednej z największych firm na świecie w połączeniu z doświadczeniem 6000 pracowników Hitachi w Polsce będzie stanowić ważne wsparcie dla ambitnego projektu budowy małych reaktorów modułowych w naszym kraju – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.
W związku ze swoimi planami, OSGE prowadzi działania związane z licencjonowaniem technologii i procedurami środowiskowymi. W maju 2023 spółka otrzymała od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) pozytywną opinię ogólną dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jest to element procesu przedlicencyjnego. W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg. 2 lutego tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pierwsze w Polsce postanowienie określające zakres raportu środowiskowego dla projektu w Stawach Monowskich.
Współpraca Grupy Hitachi z ORLEN Synthos Green Energy stanowi naturalny krok w rozwoju efektywnego i zrównoważonego sektora energetycznego w Polsce. Dwa znaczące na rynku podmioty z różnorodnym doświadczeniem i ekspertyzą łączą siły, aby dostarczyć klientom najnowocześniejsze technologie i rozwiązania. Partnerstwo obejmuje więc skoncentrowane wysiłki na innowacyjnych projektach, które ukształtują przyszłość sektora energetycznego.
Źródło: ORLEN Synthos Green Energy