Hive Energy nabywa trzy projekty farm fotowoltaicznych w Polsce

Czas1 min

Brytyjski deweloper energii odnawialnej Hive Energy [Hive] nabył trzy projekty fotowoltaiczne (PV), zlokalizowane w Polsce od 01Cyberaton Proenergy (01Cyberaton), wiodącego dewelopera PV, notowanego na rynku New Connect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Projekty te są częścią umowy deweloperskiej zawartej pomiędzy Hive i 01Cyberaton, dotyczącej docelowego portfela o wielkości co najmniej 700 MW. Te pierwsze wspólne projekty są obecnie na etapie wniosków środowiskowych i mają osiągnąć status „Ready-to-Build” do 2026 roku.

Transakcja ta doskonale uzupełnia realizowane obecnie przez Hive w Polsce projekty typu „greenfield” i stanowi platformę, dzięki której Hive osiągnie pozycję jednego z wiodących deweloperów energii odnawialnej na polskim rynku.

Obecnie mniej niż 16% energii w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych. W ostatnich miesiącach Polska ogłosiła plany, które mają na celu rozwiązanie największych problemów związanych z rozwojem i przyłączaniem źródeł OZE do sieci elektroenergetycznej, co jest w zgodzie z przyjętymi zobowiązaniami zwiększenia udziału zielonej energii w latach 2023-2032. Planowane jest przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ponad 20 GW energii słonecznej oraz 25 GW lądowych i morskich farm wiatrowych do 2030 roku. Wzrost udziału zielonej energii nie tylko wesprze zobowiązanie Polski do zwiększenia niskoemisyjnych źródeł wytwórczych, ale także zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii w kraju, zmniejszając zależność od importu energii i obniżając ceny, które znacznie wzrosły w ostatnich latach.

Artur Foksa, Country Manager na Polskę w Hive Energy, skomentował przejęcie: „Cieszymy się, że udało nam się zabezpieczyć ten ważny portfel projektów na polskim rynku. Projekty te znacząco przyczynią się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce, przynosząc pozytywne zmiany w miksie energetycznym kraju i stanowiąc znaczący krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki. Z niecierpliwością czekamy na ścisłą współpracę z 01Cyberaton Proenergy w celu przyspieszenia realizacji tych celów”.

Mike O’Neill, CEO Hive Renewables, dodał: „Polska jest ważnym rynkiem strategicznym dla Hive, a to przejęcie stawia nas na mapie, jako jednego z wiodących deweloperów w kraju, wzmacniając nasz realizowany wzrost organiczny”.

Roman Tabaka, CEO i akcjonariusz 01Cyberaton, stwierdził: „To zaszczyt dla 01Cyberaton współpracować z Hive Energy w odniesieniu do tych projektów. Jesteśmy dumni z zamknięcia tej transakcji z globalnym deweloperem energii odnawialnej oraz oczekujemy długiej i wzajemnie korzystnej współpracy w nadchodzących latach. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie Hive i lokalna wiedza 01Cyberaton stanowią doskonałe połączenie, które zapewnią sukces rozwoju OZE w Polsce.”

Źródło: Hive Energy