IJ: Wyzwania i potrzeby polskiej transformacji energetycznej

Czas1 min

Instytut Jagielloński przygotował analizę przedstawiającą kluczowe wyzwania, które mogą wystąpić w trakcie planowania transformacji energetycznej w Polsce. W opracowaniu zostały zidentyfikowane następujące wyzwania: funkcjonalne (operacyjne, techniczne) oraz strategiczne.

Czy transformacja energetyczna jest potrzebna i jakie są filary jej sukcesu?

Transformacja energetyki to szansa na uzyskanie korzyści środowiskowych, ekonomiczno-społecznych oraz strategicznych. Nie mniej jednak będzie ona wymagać bezprecedensowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z budową:

  • odpowiedniego miksu zasobów wytwórczo-magazynowych (zdolnego pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię, jak i moc)
  • odpowiednich zasobów sieciowych (w celu przyłączania mocy wytwórczo-magazynowych oraz przesyłu i dystrybucji energii)

Warto podkreślić, że jej sukces – oparty o skoordynowane planowanie oraz wykonanie – zależeć będzie od odpowiedniego kapitału intelektualnego i organizacyjnego.

Kamil Moskwik, członek zarządu Instytutu Jagiellońskiego, dodaje, transformacja energetyczna, przypomina obecnie przebudowę samolotu w trakcie lotu, jest to bezprecedensowe przedsięwzięcie współczesnego świata.

– Jest ona jednym z najważniejszych, największych i najbardziej skomplikowanych procesów, a jako operacja na żywym organizmie, cechuje się szeregiem wyzwań funkcjonalnych (operacyjnych, technicznych – związanych z prowadzeniem bezpiecznej pracy systemu) oraz strategicznych (związanych z budową infrastruktury spełniającej tzw. trylemat energetyczny). Przeprowadzenie transformacji energetycznej w sposób bezpieczny dla pacjenta wymaga przemyślanego, odpowiedzialnego oraz skoordynowanego analizowania i budowania rozumienia zależności i wpływu (analizy techniczne, ekonomiczne, finansowe, prawne, środowiskowe), planowania oraz wykonania w oparciu o odpowiedni kapitał intelektualny – kończy Moskwik.

Pełna treść raportu do pobrania TUTAJ.

Źródło: Instytut Jagielloński