Impact pozyskuje finansowanie na zielony rozwój

Czas3 min

Polska spółka Impact Clean Power Technology, lider europejskiego rynku elektromobilności, wchodząca w skład Grupy Grenevia, zawarła umowy finansowania z Bankiem Pekao S.A. i mBank S.A. Pozyskane środki spółka przeznaczy na finansowanie projektów zgodnych ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia, w tym na inwestycje w obszarze e-mobility.

Umowy Impactu z bankami przewidują, że spółka będzie mogła skorzystać z kredytu terminowego na finansowanie lub refinansowanie wydatków inwestycyjnych, kredytu odnawialnego oraz innych produktów finansowych na łączną kwotę ok. 300 mln PLN. Kredyty zostały zabezpieczone gwarancjami KUKE udzielanymi polskim eksporterom.

– Dzięki podpisaniu umów kredytowych z bankami, uzyskaliśmy dostęp do produktów finansowych, które są kluczowe z perspektywy naszych inwestycji w sektorze e-mobilności, w tym przede wszystkim na ukończenie budowy GigafactoryX. To wielkoskalowa fabryka baterii przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych i magazynów energii, która zostanie uruchomiona w podwarszawskim Pruszkowie. Nowoczesny zakład będzie jednym z największych tego typu w Europie. Umowy z Bankiem Pekao S.A. oraz mBank S.A., wsparte gwarancjami KUKE, zabezpieczają też naszą bieżącą płynność. To istotne, gdyż w ostatnim czasie podpisaliśmy kilka umów w obszarze e-mobility, między innymi z firmami Solaris czy Alexander Dennis, które swoje pojazdy dostarczają odbiorcom na całym świecie. Każde z tych partnerstw ugruntowuje naszą pozycję europejskiego lidera sektora elektromobilności. To między innymi efekt zainteresowania rynku naszymi nowoczesnymi rozwiązaniami, a my niezmiennie aktywnie poszukujemy możliwości, aby pozyskiwać środki na ich dalszy rozwój – mówi Katarzyna Pindral, wiceprezes ds. finansowych Impact.

Budowa GigafactoryX jest flagowym projektem inwestycyjnym Impactu. Jej powstanie zwiększy roczne moce produkcyjne spółki do poziomu 1,2GWh w 2024 i ponad 4 GWh w 2027 roku. GigafactoryX będzie wyposażona w pełni zautomatyzowaną, nowoczesną linię produkcyjną, która umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla branży e-mobility. Inwestycja została zaprojektowana w zgodzie z aspektami ESG, które Grupa Grenevia realizuje zgodnie z przyjętą na początku bieżącego roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju. Nowa fabryka Impactu została zakwalifikowana jako projekt zrównoważony środowiskowo, co oznacza, że wnosi istotny wkład w realizację celu środowiskowego „Łagodzenie zmian klimatu”, a także nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych.

– Aspekty ESG są niezwykle istotne w działalności Impactu, jak i naszych partnerów biznesowych. Nasi odbiorcy coraz częściej stawiają nam wysokie wymogi w tym zakresie. Realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest zatem jednym z fundamentów działalności Impactu oraz coraz powszechniejszym oczekiwaniem rynku. Środki pozyskane dzięki umowom z bankami przeznaczymy na zielone projekty zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia, które pozwolą nam mieć realny wkład w dążeniu do neutralności klimatycznej – dodaje Bartek Kras, VP Impact.

– Bank Pekao ma ambicję bycia liderem zielonej transformacji w Polsce. A te ambitne cele realizuje poprzez konkretne projekty zrównoważonego finansowania i konkretne zapisane w strategii ESG kwoty. W czteroleciu 2021-2024 na projekty zrównoważone trafi z Pekao co najmniej 30 mld zł, z czego co najmniej 8 mld zł na nowe finansowania projektów zrównoważonych, a minimum 22 mld zł na emisje obligacji ESG. Projekt Impactu jest szczególnie interesujący, bo dotyczy firmy z polskim kapitałem i wesprze jej inwestycje w wysoko zaawansowane technologie, w segmentach rynku mało dotychczas w Polsce rozwiniętych, jak baterie do pojazdów elektrycznych i magazynów energii – komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

–  Zgodnie ze strategią mBanku do 2025 roku chcemy zapewnić 5 mld złotych finansowania zielonym branżom, takim jak OZE, elektromobilność i recykling. Finansowanie inwestycji Grupy Grenevia jest kolejnym krokiem w tę stronę, a zarazem inwestycją w zrównoważoną, zieloną przyszłość – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Działalność Impact Clean Power Technologies w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności stanowi jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grenevii. Oprócz niego Grupa integruje i rozwija działalność w obszarze fotowoltaiki wielkoskalowej i rozwiązań PV dla biznesu skoncentrowanych w Projekt Solartechnik; a także nowoczesnych urządzeń z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązań dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen; oraz technologii i produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach FAMUR.