Jak wprowadzić gospodarkę cyrkularną do swojej firmy? Bezpłatne konsultacje

Czas3 min

Przedsiębiorcy z obszaru Polski Wschodniej mają szansę skorzystać z unikalnej oferty bezpłatnych konsultacji w ramach „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”. Projekt pomaga wprowadzić zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w firmach. Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz wiedzy ekspertów z tej dziedziny oraz prawa, analizy finansowej czy rozwoju biznesu, transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju może być nie tylko łatwiejsza, ale i bardziej efektywna.

Zmiany klimatyczne oraz uwarunkowania gospodarcze i społeczne sprawiają, że gospodarka obiegu zamkniętego staje się coraz bardziej optymalnym ekonomicznie modelem biznesowym i standardem dla najbardziej świadomych przedsiębiorstw. Obecnie rozwiązania GOZ można najczęściej spotkać w strategiach dużych firm, ale małe i średnie przedsiębiorstwa również coraz śmielej sięgają po tego typu narzędzia. Ponadto jest coraz więcej firm, które chciałyby przejść z modelu linearnego na cyrkularny, ale brakuje im wiedzy w tym obszarze.

Dla tych firm PARP uruchamia specjalne konsultacje, dzięki którym przedsiębiorcy mogą omówić swoje wątpliwości i dostrzec nowe możliwości, także te dostępne na wyciągnięcie ręki. Rozwiązania GOZ nie muszą być bowiem całkowicie nowe. Czasami są już gotowe i potrzebują jedynie impulsu, aby zastąpić utarte schematy realizowane bez ekonomicznego i efektywnościowego uzasadnienia.

Bezpłatne indywidualne wsparcie dla MŚP

W ramach programu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” małe i średnie firmy z Polski Wschodniej mogą skorzystać z kompleksowych, bezpłatnych usług informacyjno-konsultacyjnych w zakresie transformacji cyrkularnej. Podczas spotkań przedsiębiorcy będą mieli możliwość wspólnie z ekspertami zdefiniować potrzeby i cele rozwojowe swoich firm w tym obszarze, zyskają praktyczną wiedzę i narzędzia, które umożliwią wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań w firmie. Będą mieli również możliwość skonsultowania indywidualnych problemów biznesowych z ekspertami specjalizującymi się w tematyce GOZ, prawie, analizie finansowej przedsiębiorstw oraz zagadnieniach rozwoju biznesu. Dodatkowo, otrzymają oni konkretne rekomendacje dostosowane do specyfiki ich firmy.

Oferta skierowana jest do przedsiębiorców z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części mazowieckiego.

Uznani eksperci do dyspozycji przedsiębiorców

W ramach spotkań „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” przedsiębiorcy będą mogli spotkać się z cenionymi i doświadczonymi ekspertami:

  • dr hab. inż. Krzysztof Pikoń (ekspert ds. tematyki GOZ) – profesor Politechniki Śląskiej, specjalizuje się m.in. w tematyce gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki odpadami i odnawialnych źródeł energii.
  • Hubert Bukowski (ekspert ds. tematyki GOZ) – Dyrektor ds. Badań Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju, ekspert w obszarze analiz środowiskowych, tworzenia modeli i implementacji strategii GOZ do przedsiębiorstw, autor licznych raportów branżowych.
  • dr Jędrzej Bujny (ekspert ds. prawa) – radca prawny z blisko 20-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w prawie ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym i działalności gospodarczej oraz prawie wodnym. Prowadzi kancelarię prawną doradzającą samorządom i firmom w kwestiach związanych z regulacjami środowiskowymi.
  • dr Radosław Maruszkin (ekspert ds. prawa) – adwokat specjalizujący się w prawie ochrony środowiska. Prowadzi własną kancelarię obsługującą firmy z sektora odpadowego, przemysłowego, spożywczego czy energetycznego.
  • mgr inż. Justyna Stawecka (ekspertka ds. rozwoju biznesu) – specjalizuje się w rozwijaniu zrównoważonych strategii i ekoinnowacji w MSP, wykorzystuje nowoczesne metody pracy nad procesem innowacji, wspiera przedsiębiorców w marketingu i komunikacji w tym obszarze. Ma 16-letnie doświadczenie w branży.
  • Marta Wangin (ekspertka ds. rozwoju biznes) – od 15 lat działa w obszarze wdrożeń i innowacji, realizując projekty zrównoważonego rozwoju w zespole Green Team UWM w Olsztynie. Wspiera firmy w analizie modelu biznesowego pod kątem obszarów do wdrożenia innowacji, w tym tych związanych z GOZ. W swojej pracy wykorzystuje metody i narzędzia zachęcające do kreatywnego podejścia do biznesu.
  • Marcin Bzdyra (ekspert ds. analizy finansowej) – ekspert z ponad 15-letnim doświadczeniem w sektorze finansów publicznych. Wspiera firmy w zakresie analiz modelu finansowego przedsiębiorstwa, opracowania sprawozdań finansowych i niefinansowych oraz analizy podwójnej istotności.

Jak wyglądają spotkania i jak skorzystać ze wsparcia?

Usługa informacyjno-konsultacyjna realizowana jest w formule pojedynczych, godzinnych sesji online lub stacjonarnych z wybranym ekspertem. Przedsiębiorca może spotkać się z tym samym ekspertem z danego obszaru dwukrotnie.

Aby zarejestrować się na spotkanie z wybranym ekspertem, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie programu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”.

Źródło: PARP

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Pierwsza w Wielkopolsce realizacja ZPI dla fotowoltaiki – Łobżenica otwiera drogę do 40 MWp energii słonecznej

Rada Miejska w Łobżenicy uchwaliła 31 marca 2025 r. pierwszy w Wielkopolsce Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI) dla odnawialnych...

Branża cementowa w obliczu dekarbonizacji – roku 2034 nie da się odłożyć na później (RELACJA)

Producenci cementu w Polsce stoją przed poważnym wyzwaniem – do 2034 roku stracą bezpłatne uprawnienia do emisji CO2,...

Innowacyjne technologie neutralne emisyjnie fundamentem bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności UE

Transformacja energetyczna Europy wymaga zróżnicowanego podejścia uwzględniającego specyfikę poszczególnych krajów członkowskich – to główny przekaz konferencji zorganizowanej przez...

ORLEN: Wodór może odegrać wiodącą rolę w transformacji energetycznej

Wodór ma szansę stać się siłą napędową zielonej transformacji, jednak, jak podkreślają eksperci, powinny być do tego spełnione...

Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem

Nawet 80 proc. sklepów internetowych, stron internetowych i reklam zawiera informacje o wpływie produktów na środowisko – wynika z danych KE....

Ørsted publikuje plan działań dla europejskiej energetyki wiatrowej na morzu

Globalna firma Ørsted opublikowała raport "Morska energetyka wiatrowa na rozdrożu", w którym przedstawia kompleksowy plan działań mający na...

Ożywienie OZE obniżyło ceny energii

W marcu średnia cena energii na Rynku Dnia Następnego (SPOT) wyniosła 90,97 EUR/MWh, co oznacza spadek o 30,21%...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska startuje z innowacyjną kampanią edukacyjną o bioróżnorodności

Tuż przed Światowym Dniem Chomika, przypadającym 12 kwietnia, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło kampanię edukacyjną „Bioróżnorodnie połączeni", skierowaną...