Jesienią do gdańskiej floty dołączy 18 autobusów elektrycznych

Czas1 min

Spółka miejska Gdańskie Autobusy i Tramwaje poinformowała, że jesienią 2023 roku do gdańskiej floty dołączy 18 autobusów elektrycznych. Będzie to dziesięć autobusów standardowych i osiem przegubowych marki MAN Lion’s City E. W fabryce MAN w Starachowicach trwa właśnie ich produkcja.  

Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów, wskazuje, że ładowanie na mieście prawdopodobnie przejdzie do historii, ponieważ zasięgi i możliwości technologiczne nowych pojazdów na to pozwalają.

-Autobusy te dają Gdańskowi tę szansę, ponieważ są niezwykle elastyczne. Ładowane tylko raz w zajezdni wolnym prądem w godzinach nocnych, po czym przez cały dzień mogą operować tak, jak dzisiaj autobusy o napędzie dieslowskim. Nie muszą być więc przypisane do konkretnej trasy, mogą być praktycznie z dnia na dzień, w zależności od potrzeb, przeznaczone na obsługę tych linii, których w danym momencie wymaga podstawienia takiego sprzętu – tłumaczy Maciej Lisicki.

Do dyspozycji pasażerów będą wygodne ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na akty wandalizmu. Pojazdy wyposażone będą w systemy monitoringu i klimatyzacji, o wydajności zapewniającej komfort podróżowania nawet w upalne dni z uwzględnieniem specyfiki komunikacji miejskiej tj. częstego otwierania drzwi. Tablice informacyjne dla podróżujących wykonane będą w wysokiej jakości technologii LED. W technologii LED będzie także oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne pojazdów. W pojazdach zamontowane zostaną także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone zostaną również w system liczenia pasażerów.

Wartość całego zamówienia to ok. 62 mln zł brutto.

Źródło: Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Zostaw komentarz