Konin stawia na ekologiczne ciepło. Miasto ogrzeje ciepłownia geotermalna

Czas3 min

Kończy się budowa powstającej na konińskiej wyspie Pociejewo ciepłowni geotermalnej. Dzięki gorącej wodzie, wydobywanej z głębokości blisko 3 km, będzie możliwe ogrzanie części miasta. Inwestycja za ponad 66 mln zł – w tym ponad 26 mln zł z UE – ma być ekologiczną wizytówką Konina.

Na leżącej w granicach Konina Wyspie Pociejewo odkryto gorące źródła o rekordowej w skali kraju temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza. W 2020 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie rozpoczęło tam budowę ciepłowni, która ma wykorzystywać ciepło z głębin.

„Ciepłownia geotermalna to będzie ekologiczne źródło dostarczające ciepło do mieszkańców Konina, z których około 80 proc. korzysta z ogrzewania systemowego. To inwestycja korzystająca z zasobów ziemi, ukrytych ponad 2,5 km pod naszymi stopami. To złoża odnawialne, ekologiczne” – podkreśla Aneta Wanjas, rzeczniczka konińskiego ratusza.

Budowa instalacji wykorzystującej ciepło z głębin ziemi to jak dotąd największa inwestycja konińskiego MPEC-u. Jej koszt to ponad 66,5 mln zł, z czego ponad 26 mln to środki unijne z konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 18 mln zł pochodziło z pożyczki ze środków krajowych, 4 mln zł od samorządu Konina, a reszta ze środków własnych MPEC. Zakończenie budowy ciepłowni geotermalnej w Koninie planowane jest na IV kwartał tego roku. Planowana roczna produkcja ciepła z geotermii to blisko 160 tys. gigadżuli.

„MPEC Konin przez lata dostarczało ciepło z jednego źródła – elektrowni Konin. Od 7 lat korzystamy z drugiego źródła – Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. To będzie trzecie źródło. Dzięki temu 10 proc. ciepła, które dostarczamy naszą miejską siecią do mieszkańców Konina, będzie pochodziło właśnie z ciepłowni geotermalnej” – powiedział Sławomir Lorek, prezes MPEC w Koninie.

Pierwszy otwór „Konin GT1” sięga w linii prostej do pokładów gorącej solanki na głębokości 2660 m; drugi – „Konin GT3” ma kształt litery „S” – jego dno jest także na poziomie 2660 m, ale ze względu na swoją trajektorię ma ok. 3 km długości. Dzięki dwóm odwiertom możliwe jest wykorzystanie technologii tzw. dubletu geotermalnego.

„Technologia dubletu geotermalnego polega na wydobywaniu wody z jednego otworu – Konin GT1, dostarczaniu jej do wymienników ciepła, w których jest ono oddawane dla sieci ciepłowniczej i dalej ta woda wprowadzana jest do otworu Konin GT3. Wszystko w zamkniętym obiegu – wydobywamy wodę z głębokości 2660 m i z powrotem ją tam wpompowujemy, ale dna otworów są oddalone od siebie blisko o kilometr” – wytłumaczył Jacek Ruminkiewicz, kierownik działu projektów MPEC Konin.

Rzeczniczka konińskiego magistratu podkreśliła, że powstająca ciepłownia jest jednym z elementów strategii rozwoju Konina na lata 2020-2030, dzięki której ma się m.in. zmniejszyć emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

„Konin chce być zielonym miastem energii, stawia na inwestycje proekologiczne, na inwestycje związane z ochroną i dbałością o środowisko. Ta inwestycja to oczywiście korzyści dla środowiska, być może będzie ona również początkiem dużego zagospodarowania Wyspy Pociejewo. Plany wobec tego miejsca są szerokie, czyli stworzenie tutaj ekologicznego salonu miasta z basenami termalnymi, z ośrodkiem konferencyjnym, salą sportową i salą kulturalną. Na wyspie powstanie również park tężniowy” – dodała Wanjas.  

Michał Kurzawski, zastępca dyrektora departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego zaznacza, że projekty związane z transformacją energetyczną zajmują istotne miejsce w ruszającej perspektywie środków z UE.

„W tej już rozpoczętej perspektywie będziemy koncentrować się na transformacji energetycznej, transformacji środowiskowej, realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, a więc w tym także projektu realizacją projektów związanych z ciepłownictwem. W aktualnym programie regionalnym na takie projekty jest przeznaczonych więcej środków” – powiedział Kurzawski.

Poinformował, że szczególnym obszarem zainteresowania samorządu województwa jest transformacja energetyczna wschodniej części regionu.

„Wielkopolska Wschodnia, gdzie ta transformacja energetyczna będzie w pewnej także awangardzie jeżeli chodzi o zobowiązania krajowe czy europejskie, dlatego że tam założenia związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej chcielibyśmy zrealizować już w roku 2040” – dodał.

Konin jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP