Kraków ogranicza koszenie traw

Czas1 min

Rozpoczął się sezon koszenia traw. Podobnie jak w latach ubiegłych, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zmniejsza intensywność koszenia trawników na terenach, którymi zarządza, ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne. Zarząd przypomniał najważniejsze zasady, które stosuje podczas koszenia trwa w stolicy Małopolski. Wysoka trawa w miastach przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększenia bioróżnorodności.

Kraków odchodzi od intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych na określoną standardem wysokość, zmniejszając równocześnie częstotliwość wykonywania tych prac, ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne. Terminy koszeń są ściśle uzależnione od warunków pogodowych, a trawa jest koszona wyżej, aby nie doprowadzać do przesuszania się trawników. Wysoka trawa przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększenia bioróżnorodności.

Zasady koszenia zostały określone w ramach czterech standardów. Po pierwsze, koszenie będzie odbywało się często, w zależności od potrzeb, w miejscach niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa i funkcji terenu. Są to tereny, na których muszą zostać zachowane względy bezpieczeństwa, takie jak pobocza dróg, chodniki, ścieżki rowerowe, torowiska, ronda. Ze wzgledu na potrzebę dostępu uwzględniono też miejsca pełniące funkcje rekreacyjne, takie jak place zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach, na których można położyć kocyk, ćwiczyć i grać w badmintona, a także nowo założone trawniki oraz miejsca z roślinnością ozdobną, takie jak żywopłoty, krzewy okrywowe, zaprojektowane układy krzewów i bylin.

Po drugie, w sezonie koszone będą miejsca zadrzewione oraz pas do 2 metrów wokół, pasy rozdziału między jezdniami, skarpy, szerokie polany wzdłuż chodników poza pasem bezpieczeństwa oraz mniej uczęszczane parki, a koszenie będzie przeprowadzane cztery razy w sezonie.

Po trzecie, w sezonie koszone będą duże tereny niewymagające częstego koszenia oraz łąki kwietne, które zwyczajowo koszone są raz w roku. W tym przypadku koszenie będzie przeprowadzane dwa razy w sezonie. Tereny utrzymane w stanie naturalnym bez koszenia to głównie ekostrefy.

Źródło: UM Kraków

Zostaw komentarz