Kraków stworzy społeczności energetyczne

Czas1 min

Urząd Miasta Krakowa w odpowiedzi na rekomendację Krakowskiego Panelu Klimatycznego, a także na bieżącą sytuację energetyczną, która wymaga nowych rozwiązań w zakresie produkcji i konsumpcji energii, opierających się na lokalnej społeczności i rozproszonych formach funkcjonowania, rozpoczyna realizację programu doradztwa przy tworzeniu społeczności energetycznych na terenie miasta Krakowa. Nabór uczestników przedłużono do 15 marca.

Fot. materiały prasowe

Program będzie realizowany poprzez cykl warsztatów i spotkań eksperckich, których celem jest wypracowanie i wdrożenie modeli społeczności energetycznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z uwzględnianiem możliwych kierunków zmian legislacyjnych. Głównym założeniem społeczności energetycznych jest produkcja i wykorzystywanie własnej energii z odnawialnych źródeł energii przy udziale lokalnej społeczności.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w programie, w szczególności: mieszkańców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, krakowskich przedsiębiorców, uczelnie, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.

Organizator zastrzega sobie prawo wyboru zgłoszeń o największym potencjale utworzenia społeczności energetycznej. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy trwają tylko do 15 marca przez formularz online.

Harmonogram działań:

  • 19 kwietnia – spotkanie otwierające dla wszystkich uczestników wybranych na podstawie wypełnionego formularza
  • kwiecień-maj – spotkania warsztatowe w podgrupach dla wybranych grup podmiotów/obywateli z potencjałem utworzenia społeczności energetycznej
  • lipiec – spotkanie podsumowujące oraz przekazanie raportu z wypracowanymi modelami społeczności energetycznej
  • czerwiec-grudzień – indywidualne wsparcie eksperckie i doradców ds. klimatu i środowiska w formie spotkań konsultacyjnych.

Organizatorem jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu przy udziale doświadczonego eksperta wyłonionego w postępowaniu. Zadanie realizowane jest w ramach projektu ATELIER „AmsTErdam and BiLbao cItizen drivEn smaRt cities” finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” oraz projektu LIFE-IP EkoMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

Źródło: UM Kraków/Źródło zdjęcie: Openverse

Zostaw komentarz