LG Energy Solution i Impact Clean Power Technology podpisały umowę na dostawę baterii do e-autobusów

Czas3 min

LG Energy Solution, wiodący producent zaawansowanych baterii litowo-jonowych, oraz Impact Clean Power Technology (ICPT), czołowy dostawca systemów akumulatorów o dużej mocy do transportu publicznego, ogłosili podpisanie umowy na dostawy baterii litowo-jonowych NCM.

W ciągu kolejnych trzech lat LG Energy Solution dostarczy około 200 000 jednostek modułów baterii wyprodukowanych w swoim zakładzie pod Wrocławiem do GigafactoryX w Pruszkowie, gdzie zostaną zmontowane w paczki baterii i systemy. Dostarczone baterie wesprą produkcję niemal 3 000 dużych elektrycznych pojazdów komercyjnych.

Cały proces, począwszy od produkcji baterii, aż do produkcji elektrycznych autobusów, będzie odbywał się w Polsce, co stanowi ważny krok milowy dla obu firm w dalszym rozwoju zrównoważonych napędów elektrycznych w wymagającym sektorze pojazdów komercyjnych oraz przyczynia się do stworzenia nowego łańcucha dostaw dla europejskiego systemu publicznego transportu elektrycznego. Partnerstwo to również wyraźny sygnał, że obie firmy dążą do przyspieszenia elektryfikacji Europy.

Umowa stanowi też ważny kamień milowy dla obu firm w ugruntowaniu technologicznego przywództwa w bardzo wymagającej branży pojazdów komercyjnych. Baterie – do takich pojazdów jak autobusy elektryczne – muszą wytrzymać znacznie większy przepływ energii, nawet 11 razy większy niż w przypadku samochodów osobowych, dlatego LG Energy Solution zastosuje do swoich baterii chemię NCM, aby zwiększyć ich żywotność i zasięg jazdy.

– Nasze partnerstwo z ICPT, zaufanym dostawcą systemów akumulatorów do transportu publicznego, daje nam możliwość wprowadzenia unikalnej technologii baterii na szybko rozwijający się europejski rynek pojazdów komercyjnych – mówi Seungtaek Hong, kierownik Departamentu Marketingu Zaawansowanych Baterii Samochodowych w LG Energy Solution.  – Wykorzystując nasz podwrocławski zakład, który jest największą fabryką produkującą baterie EV w Europie, zobowiązujemy się do ustanowienia solidnego łańcucha dostaw w Europie i przyspieszenia przejścia Starego Kontynentu na zrównoważoną mobilność – dodaje.

LG Energy Solution Wrocław to największy producent baterii litowo-jonowych w Europie dla branży motoryzacyjnej. Położony w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce), obecna pojemność zakładu wynosi 70 GWh, a zajmuje on obszar około 100 hektarów. Zakład produkuje wszystkie komponenty baterii, aż po produkt gotowy do montażu w samochodzie. LG Energy Solution Wrocław przyczynia się do umacniania pozycji Polski jako lidera branży EV w Europie.

– Partnerstwo z LG Energy Solution wzmocni naszą wiodącą ofertę baterii na rynku autobusów – mówi Bartek Kras, wiceprezes Impact. – Razem jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom niezrównane rozwiązania, specjalnie dostosowane do wymagających warunków tego rynku. Biorąc pod uwagę silny wzrost popytu na całym świecie, jest to istotny plus na rynku. Możemy w ten sposób zaoferować zarówno naszym obecnym, jak i nowym klientom najwyższą jakość i pewne dostawy– podsumowuje.

LG Energy Solution Wrocław jest największym zakładem produkującym baterie do aut elektrycznych w Europie. W Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem znajduje się 100 hektarowy, nowoczesny park technologiczny, w którym pracuje ponad 7000 osób, reprezentantów kilkunastu narodowości. Firma produkuje 700 tysięcy baterii EV rocznie, a celem spółki jest produkcja miliona baterii do aut elektrycznych w skali roku.

W podwrocławskiej fabryce powstają baterie, które zasilają samochody czołowych światowych marek m.in.: Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche and Volkswagen. Efektem 30-letniego doświadczenia w rewolucyjnej technologii baterii i działalności badawczo-rozwojowej jest 25 tysięcy patentów, co daje spółce pierwsze miejsce na świecie.

Impact Clean Power Technology SA jest na rynku od 2007 r. Swoje systemy bateryjne sprzedaje w Europie, Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. W laboratorium Impactu powstają innowacyjne systemy bateryjne, które posiadają parametry zapewniające przewagę rynkową w każdym segmencie działalności spółki. Firma cały czas pracuje nad kolejnymi generacjami swoich baterii. Jest gotowa na wsparcie globalnych działań zmierzających do gospodarki bezemisyjnej i związanych z nadchodzącą wodorową rewolucją. Dostarczyła ponad 20 tysięcy niezawodnych systemów bateryjnych. Pojazdy z bateriami Impactu przejechały już ponad 150 mln km na całym świecie. Spółka zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ponad 100 inżynierów różnych specjalności.

Źródło: LG Energy Solution – ICPT