Malinkiewicz: Ogniwa perowskitowe w kosmosie mogą być idealnym źródłem zasilania

Czas2 min

Pierwszym krokiem w wykorzystaniu ogniw perowskitowych w kosmosie będzie zwiększenie możliwości zasilania małych satelitów – mówi PAP Olga Malinkiewicz, fizyczka, współzałożycielka firmy Saule Technologies.

11 listopada na pokładzie rakiety Falcon 9 mają zostać wyniesione na orbitę m.in. ogniwa perowskitowe, w które będzie wyposażony polski satelita obserwacyjny STORK-7. Będzie to pierwszy w historii test tego rodzaju ogniw w przestrzeni kosmicznej.

Na pytanie, jakie są oczekiwania, jeśli chodzi o zastosowanie perowskitów w przestrzeni kosmicznej, wynalazczyni metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów odpowiedziała, że pierwszym krokiem będzie zwiększenie możliwości zasilania małych satelitów.

– Większy budżet energetyczny pozwoli na ulepszanie istniejących satelitów bez konieczności ingerowania w ich budowę, na przykład przez zwiększenie mocy obliczeniowej urządzeń pokładowych – powiedziała PAP Olga Malinkiewicz.

Kolejnym krokiem ma być „opracowanie autorskich rozwiązań dla ogniw elastycznych, by zastąpiły w przestrzeni kosmicznej ogniwa tradycyjne, sztywne i kruche”.

– Proszę sobie wyobrazić rozkładane ogniwa, o bardzo małej masie, bo wydrukowane na cienkiej folii o dużej powierzchni, którą da się upakować w pojemniku wielkości pudełka od zapałek. Idąc dalej, można też wyobrazić sobie dodrukowywanie ogniw słonecznych na stacjach kosmicznych, w miarę potrzeby. Nasza technologia stwarzałaby takie możliwości, ponieważ opiera się na technologii druku cyfrowego. A druk, jak wiemy, jest już w kosmosie wykorzystywany od dawna – zaznaczyła fizyczka, która w Saule Technologies pełni funkcję CTO (Chief Technology Officer) i jest członkinią zarządu.

Rozpoczynająca się 11 listopada misja ma potwierdzić odporność ogniw perowskitowych na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium.

– To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu – uznała Malinkiewicz.

W trakcie misji ogniwa będą cały czas monitorowane. Pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury, przesyłane do stacji naziemnych, pozwolą na analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym. Jeśli testy wypadną pomyślnie, przed tą technologią otworzy się całkowicie nowy obszar eksploatacji.

Polski satelita obserwacyjny STORK-7 został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych. Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev.

W ramach tego samego startu rakiety Falcon 9 na orbitę wyniesiony będzie również satelita Intuition-1 polskiej firmy KP Labs z Gliwic, wyposażony w hiperspektralny (optyczny) instrument do mapowania powierzchni Ziemi.

Źródło: NaukawPolsce.pl

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Sekwestracja i podziemne magazynowanie CO2 – zrównoważona technologia przyszłości

W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu, kluczowe pytanie brzmi: jak skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu? W jaki sposób...

Platformy pod bocianie gniazda Energa-Operator liczy już w tysiącach

Już ponad 14 tysięcy platform pod bocianie gniazda założyła Energa-Operator na swoich słupach energetycznych. W ramach ochrony tego gatunku...

Nowy parapodatek zamiast proekologicznego systemu ROP

Firmy wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach będą z tego tytułu wnosić opłaty na rzecz państwa, nie mając...

Eiffage Polska buduje pierwszy hotel dla dzikich pszczół w rezerwacie Kadzielnia w Kielcach

Eiffage Polska Budownictwo we współpracy z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być, Geonaturą Kielce i Miastem Kielce zrealizowało w...

ORLEN inwestuje w szkocki start-up recyklingu plastiku – technologia może zwiększyć dostępność surowców wtórnych

ORLEN Venture Capital zainwestował w szkocki start-up ReVentas, który opracował nowatorską technologię oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych umożliwiającą...

KFC rozwija sieć ładowarek dla aut elektrycznych w Polsce

Sieć restauracji KFC rozwija infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych, montując szybkie ładowarki przy lokalach z opcją Drive Thru. Inwestycja...

Veolia rozpoczyna dekarbonizację ciepłowni w Chrzanowie – inwestycja za miliony złotych wyeliminuje węgiel do 2030 roku

Veolia Południe z Grupy Veolia term zainaugurowała 29 maja 2025 roku budowę kotła biomasowego oraz czterech gazowych silników...

Odpad jako zasób. Nowe podejście firm do cyklu życia produktów 

Współczesna gospodarka coraz częściej musi odpowiadać na wyzwania związane z ograniczonymi zasobami naturalnymi, zmianami klimatu i nadmiarem odpadów....