Na północno-wschodnim krańcu Niemiec, firma Vattenfall rozpoczęła budowę największego dotąd projektu agrofotowoltaicznego w kraju, Tützpatz. Projekt o mocy 79 MW umożliwi połączenie produkcji energii słonecznej z zrównoważonym rolnictwem na tej samej powierzchni gruntowej.
Agrofotowoltaika to połączenie zrównoważonego rolnictwa i produkcji energii słonecznej na tym samym terenie rolniczym. Dzięki wsparciu właściciela ziemi i gminy, Vattenfall może teraz zastosować ten innowacyjny koncept wykorzystania ziemi na skalę komercyjną po raz pierwszy, współpracując z partnerami.
Farma słoneczna Tützpatz w północno-wschodnich Niemczech będzie istnieć obok zrównoważonego rolnictwa, takiego jak produkcja ekologicznych jaj z wolnego wybiegu i może wyglądać jak obraz powyżej wygenerowany przez sztuczną inteligencję.
Na całkowitej powierzchni 93 hektarów zostaną zainstalowane moduły fotowoltaiczne na różnych systemach mocowań, połączone z odpowiednimi formami wykorzystania rolniczego. W ten sposób Vattenfall ma na celu zdobycie dalszych praktycznych doświadczeń do przyszłych projektów komercyjnych tego typu.
Z budową projektu agrofotowoltaicznego takiej skali, robimy prawdziwą pionierską pracę. Chcemy pokazać, że zrównoważone rolnictwo i produkcja energii mogą doskonale się uzupełniać. Dzięki projektowi Tützpatz rozwijamy tę młodą technologię na skalę komercyjną – powiedział Claus Wattendrup, Dyrektor Działu Słonecznego Vattenfall.
Partnerem Vattenfall w projekcie jest Power and Air Condition Solution Management (PASM), spółka zależna od Deutsche Telekom, która przez dziesięć lat będzie kupować produkcję energii elektrycznej z elektrowni w ramach umowy korporacyjnej na dostawę energii elektrycznej (CPA). Elektrownia będzie rocznie pokrywać zapotrzebowanie około 2 500 stacji telefonii komórkowej Deutsche Telekom.
Bernd Schulte-Sprenger, Dyrektor Zarządzający PASM, wyjaśnia decyzję o długoterminowej umowie na dostawę energii elektrycznej z Vattenfall:
„Jako część Grupy Deutsche Telekom, PASM zapewnia ciągłą dostępność infrastruktury telekomunikacyjnej. Realizujemy ten cel, wykorzystując 100% energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, przyczyniając się tym samym do przyspieszenia zmiany energetycznej w Grupie. Umowa na dostawę energii elektrycznej z elektrowni słonecznej w Tützpatz ma szczególne znaczenie w tym kontekście, ponieważ łączy produkcję zielonej energii elektrycznej z zrównoważonym rolnictwem, gdzie pod panelami słonecznymi żyją kury z wolnego wybiegu. Dlatego dostawa energii elektrycznej z farmy słonecznej Tützpatz może być uznana za projekt prekursorski w kontekście transformacji energetycznej w Niemczech.”
Farma Tützpatz jest budowana bez subsydiów państwowych i ma być ukończona w 2024 r.
Vattenfall już testuje koncepcję w projekcie pilotażowym w Holandii o nazwie Symbizon. Z zainstalowaną mocą 0,7 MWp jest to stosunkowo niewielki projekt.
Źródło: Vattenfall