Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna

Czas1 min

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.

Podczas dyskusji w panelu poświęconej rozwojowi energetyki wiatrowej w Polsce zaznaczyła, że realizacja instalacji do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu przy projektach offshore wydaje się nie tylko dobrym pomysłem, ale koniecznością. MEW to projekt, który będzie potrzebował wysokosprawnych sieci, które odbiorą generowaną tam energię.

-Tych sieci dziś w Polsce nie ma, a wszyscy w branży zdajemy sobie sprawę, że modernizacja i budowa sieci o sprawności mogącej obsłużyć offshore będzie bardzo trudne w krótkim i średnim okresie.By ograniczyć utratę energii, której sieć nie będzie w stanie przyjąć należy budować instalacje do produkcji e-metanolu oraz zielonego wodoru. Bez konieczności obciążania sieci pozwolą one na zmagazynowanie energii w paliwach i wykorzystaniu jej w polskiej gospodarce – wyjaśnia Olga Sypuła.

Ekspertka zaznaczyła, że morska energetyka wiatrowa na Bałtyku może być potężnym źródłem energii elektrycznej, ale nie tylko. Może być źródłem „zazielenienia” całej polskiej gospodarki.

Jeśli spojrzymy na ten program szerzej i odważniej, wówczas zauważymy, że w oparciu o potężne źródła zielonej energii można produkować duże ilości zielonych paliw. Ważne, aby pomyśleć o tym już teraz na etapie konstruowania partnerstw biznesowych w tym zakresie. Produkcja zielonego wodoru i e-metanolu wymaga zielonej energii elektrycznej. Tak więc wyprodukowana energia elektryczna z offshore będzie miała operatora, więc polska gospodarka otrzyma zarówno zieloną energię elektryczną, jak i zielone paliwa, takie jak e-metanol dla przemysłu ciężkiego, który jest trudny do elektryfikacji. Jest to więc pewny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki, osiągnięcia celów ESG, a także ogólnego europejskiego celu Net Zero – kończy ekspertka z European Energy Polska.

Źródło: European Energy Polska