Na drogi Krakowa wyjedzie 12-metrowy autobus elektryczny marki Solar

Urząd Miasta Kraków informuje, że na ulicach stolicy Małopolski do połowy kwietnia będzie testowany 12-metrowy autobus elektryczny marki Solaris. To najnowsza wersja modelu – testowy egzemplarz został wyprodukowany w styczniu tego roku.

Możliwości operacyjne autobusu będą sprawdzane w Krakowie do 16 kwietnia. Testowany Urbino 12 electric jest bogato wyposażony w funkcjonalności, które z jednej strony wspierają pracę kierowcy, a jednocześnie wpływają na komfort jazdy pasażerów.

Urbino 12 electric wyposażony jest w baterie Solaris High Energy, o łącznej pojemności ponad 500 kWh. Ładowanie pojazdu może odbywać się zarówno poprzez złącze plug-in, jak i z użyciem pantografu. W autobusie wykorzystano nowoczesne oświetlenie LED oraz wydajną klimatyzację.

Autobus będzie imitował dźwięk silnika

System akustyczny AVAS imituje dźwięk silnika spalinowego przy niskich prędkościach, informując o nadjeżdżającym pojeździe. Kierowca realizuje swoje zadania przewozowe w wygodnej kabinie typu zamkniętego, z wysokimi szybami. W autobusie zamontowany został również system MobilEye Shield+, który ostrzega prowadzącego, gdy w tzw. „martwych polach” widzenia pojawi się rowerzysta, pieszy lub motocyklista.

Źródło: UM Kraków

Zostaw komentarz