Nowe punkty tankowania wodoru na Podkarpaciu

„Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru” to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który umożliwi dofinansowanie budowy dwóch ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Nowej Sarzynie i Rzeszowie. W obu punktach dystrybuowany będzie zielony wodór produkowany przez Polenergię. Narodowy Fundusz przekaże na ten cel 20 mln zł dotacji.

Głównym celem projektu jest promocja wodoromobilności, której rozwój przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawy jakości powietrza. Infrastruktura będzie udostępniana klientom pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Zielony wodór dystrybuowany na stacjach będzie produkowany z pomocą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych Polenergii. Zakończenie projektu zaplanowano na czerwiec 2025 r.

Umowa została podpisana 27 czerwca br. w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przez wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa zarządu Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o. Jacka Głowackiego i członka zarządu Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o. o. Joannę Podubny, w obecności m.in. Ewy Leniart, Wojewody Podkarpackiego, prezesa zarządu Podkarpackiej Doliny Wodorowej prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa i parlamentarzystów.

Źródło: Polenergia/NFOŚiGW