Obiekty elektroenergetyczne w wirtualnym obrazie

Czas1 min

Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego i firma ENEA Operator zaprosili winobraniowych gości na niecodzienny pokaz pt. Elektrotechnika zaprasza do Matrixa. Za pomocą gogli VR i specjalistycznego sprzętu można było się przenieść do wirtualnych kopii rzeczywistych obiektów elektroenergetycznych. 

VRbus na zielonogórskim deptaku odwiedzali zarówno młodsi, jak i starsi zainteresowani tym, jak od środka wyglądają obiekty energetyczne, na co dzień zamknięte dla zwykłych zjadaczy chleba.

Cały program szkoleniowy jest efektem uruchomionego 3 lata temu przez Eneę projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości. W jego ramach zeskanowano w technologii 3D i przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości najczęściej powtarzane obiekty energetyczne, ale też te nietypowe, i przygotowano zestaw interaktywnych scenariuszy szkoleniowych. Opracowany system szkoleń jest przeznaczony dla  pracowników, którzy już pracują i należy zwiększać ich kompetencje, dla nowych pracowników, którzy dopiero zostali zatrudnieni i należy ich przeszkolić, ale też dla uczniów szkół patronackich czy uczelni, z którymi Enea współpracuje. Winobraniowy event był właśnie efektem współpracy Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ i firmy Enea Operator, a jego celem była m.in. promocja kierunku elektrotechnika. Prezentacja naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego i specjalistów z firmy ENEA Operator miała na celu „odczarowanie” elektrotechniki, a właściwie przywrócenie pojęciu „elektrotechnika” jego właściwego – nowoczesnego – znaczenia, obejmującego wszystkie obszary aktywności, w których wykorzystywany jest prąd elektryczny.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski