Organizacje pozarządowe i branżowe powołują Koalicję eTransport

Czas1 min

Wychodząc naprzeciw potrzebom branży trzy organizacje – Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) – powołały Koalicję eTransport. Jej głównym celem jest wspieranie i promowanie procesu dekarbonizacji sektora transportu drogowego w Polsce i w Europie.

Twórcy Koalicji eTransport to eksperci i praktycy e-mobilności, a współpraca w ramach koalicji zakłada przede wszystkim identyfikację potrzeb podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w proces dekarbonizacji transportu, a następnie wspieranie konkretnych projektów biznesowych wiedzą merytoryczną.

Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, podkreśla, że wprowadzenie na rynek zeroemisyjnych samochodów dostawczych i ciężarowych to dziś jedno z priorytetowych wyzwań branży.

– Uwzględniając fakt, że polska branża transportowa jest jedną z najważniejszych w Europie, musimy zrobić wszystko, żeby w dobie nadchodzącej rewolucji w napędach tę pozycję lidera utrzymać. Równie ważnym wyzwaniem jest zbudowanie sieci infrastruktury ładowania i tankowania wodorem dla ciężkich pojazdów wzdłuż korytarzy TEN-T, czyli głównych korytarzy transportowych Europy. Wybór najlepszych i najbardziej efektywnych lokalizacji dla hubów ładowania ciężarówek, to wielkie wyzwanie. Mimo, że aż 50% postojów pojazdów ciężarowych odbywa się w zaledwie 10% lokalizacji MOP-ów w Europie, to zbudowanie sieci kilkuset ładowarek wielkiej mocy w Polsce – w perspektywie kilkunastu najbliższych lat – będzie kluczowe dla sukcesu zeroemisyjnego transportu towarów – mówi Faryś.

Krzysztof Burda, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, wyjaśnia z kolei, że Koalicja eTransport podejmuje się wypracowania rekomendacji, rozwiązań i opinii niezbędnych do opracowania długofalowych strategii wdrażania transportu elektrycznego i wodorowego.

Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych podkreśla, że koalicja to miejsce, gdzie eksperci będą wypracowywać odpowiedzi na wyzwania elektryfikacji transportu ciężkiego – służyć radą i zabierać głos w debacie publicznej oraz procesie legislacyjnym.

Zdjęcie: Canva/ZielonyRozwójpl

           

Zostaw komentarz