Osłony poliuretanowe wydłużą bezawaryjną pracę wiatraków w Polsce

Czas1 min

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, prowadzi montaż specjalnych osłon poliuretanowych na łopatach turbin wiatrowych. Innowacyjne rozwiązanie będzie je chronić przed erozją, co pozwoli wydłużyć ich żywotność. W ten sposób znacząco ograniczone zostaną koszty związane z naprawą oraz wyłączeniem serwisowanych wiatraków. Dodatkowo, dzięki montażowi osłon będzie można ustabilizować, a nawet zwiększyć wydajność pracy turbiny.

Na każdej łopacie montowanych jest dziesięć specjalnie dopasowanych sekcji osłon o długości jednego metra. Każda z nich posiada unikalny kod QR i numer seryjny co pozwoli, śledzić historię każdej zamontowanej osłony.

Zastosowane rozwiązanie charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na starzenie, ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne. Do tej pory krawędzie natarcia łopat były narażone na skutki erozji wynikające z działania kropli deszczu, gradu oraz cząstek pyłu i piasku, znajdujących się w powietrzu. W konsekwencji, statystycznie, w ciągu 25 lat ich żywotności, należało przeprowadzać naprawy nawet sześciokrotnie.

Do końca roku PGE Energia Odnawialna zamontuje osłony na 15 turbinach PGE. W następnych latach, spółka planuje zabezpieczyć łopaty kolejnych wiatraków.

Należąca do Grupy PGE, spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem energii elektrycznej z wiatru w Polsce. Posiada 20 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 772 MW. Poza zakupionymi w ubiegłym roku elektrowniami Radzyń, Ścieki i Jóźwin, którym przysługuje jeszcze serwis gwarancyjny, w pozostałych obiektach PGE niezbędne prace eksploatacyjne wykonują samodzielnie pracownicy spółki.

Źródło: PGE EO

Posted in OZE

Zostaw komentarz