Politechnika Wrocławska będzie uczyć na kierunku Neutralność Klimatyczna

Czas3 min

Osiągnięcie neutralności klimatycznej to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Jak się do tego przygotować i skutecznie wdrożyć „zielone rozwiązania”? M.in. tego będą uczyć się osoby, które wybiorą studia na nowym kierunku na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

W rozpoczętej w połowie grudnia zimowej rekrutacji kandydaci na II stopień studiów stacjonarnych znajdą w naszej ofercie nowy kierunek – neutralność klimatyczną. To trzysemestralne studia, a dla chętnych przygotowano 60 miejsc.

Neutralność klimatyczna oznacza obniżenie globalnych emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich gałęzi gospodarki w celu ich zrównoważenia z możliwościami naturalnego pochłaniania przez środowisko. Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest ściśle powiązane z ochroną klimatu, bo dzięki niej ograniczamy dalszą degradację środowiska i nie wpływamy na postępujące zmiany klimatyczne.

– To ogromne wyzwanie stojące przed całym społeczeństwem, a jego powodzenie wiąże się m.in. z dostosowaniem technologii i aktów prawnych do wspólnych, międzynarodowych standardów. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu rozwiązań prowadzących do neutralności klimatycznej systematycznie rośnie i dotyczy to wszystkich sektorów gospodarki, a także administracji lokalnej i państwowej. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie zdecydowaliśmy się na otwarcie nowego kierunku studiów – mówi dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska.

Zielone kompetencje, zielone miejsca pracy

Umiejętności związane z neutralnością klimatyczną nazywane są „zielonymi kompetencjami”. Termin ten odnosi się do zagadnień zielonej transformacji wynikającej z polityki, strategii i przepisów Unii Europejskiej w zakresie celów środowiskowych, energetycznych i klimatycznych do 2050 roku. Cele te stanowią podstawę Europejskiego Zielonego Ładu, który ma przekształcić UE w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych i w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów.

To ogromny projekt, który stworzy liczne miejsca pracy dla absolwentów kierunku neutralność klimatyczna we wszystkich sektorach gospodarki, przedsiębiorstwach i administracji publicznej zobowiązanych do wdrażania rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i prawnych w obszarze zielonej transformacji. 

Rosło będzie także zapotrzebowanie na fachowców z zakresu systemów OZE i magazynowania energii, efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju, adaptacji i łagodzenia zmian klimatycznych, ekologicznego transportu, zeroenergetycznego budownictwa, zamykania obiegów wody i surowców, sprawozdawczości środowiskowej i pozafinansowej działalności przedsiębiorstw, ograniczania wpływu przemysłu i rolnictwa na środowisko oraz oceny cyklu życia produktów. 

– Kluczowa będzie wiedza na temat wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne, znajomość prawa dotyczącego zagadnień neutralności klimatycznej oraz umiejętność planowania i wdrażania zielonych technologii. Tego wszystkiego będziemy uczyć w trakcie studiów – podkreśla prof. Bartosz Kaźmierczak. – Studenci zdobędą także umiejętność wykonywania audytów energetycznych oraz certyfikacji energetycznej, co automatycznie otwiera im drogę do zdobycia odpowiednich uprawnień – dodaje.

Studia dla kogo?

Interdyscyplinarny charakter kierunku neutralność klimatyczna sprawia, że studia te są skierowane do wszystkich absolwentów studiów inżynierskich I stopnia.

– Plan nauki został przygotowany tak, żeby osoby z różnym wykształceniem po studiach I stopnia mogły dostosować ścieżkę rozwoju do swoich potrzeb. Oferujemy rozszerzenie zdobytej wcześniej wiedzy inżynierskiej do poziomu specjalistycznego. Stawiamy także na rozwój kompetencji miękkich np. z zakresu zarządzania, dlatego część zajęć prowadzona będzie we współpracy z Wydziałem Zarządzania – wyjaśnia prof. Bartosz Kaźmierczak.

W programie studiów znalazły się zagadnienia specjalistyczne związane z głównymi sektorami gospodarki wymagającymi transformacji: energetyką, budownictwem, przemysłem, transportem i rolnictwem oraz zrównoważonym rozwojem, adaptacją do zmian klimatycznych, w tym błękitno-zieloną infrastrukturą.

– Na drugim i trzecim semestrze nauki przygotowaliśmy dwa duże bloki przedmiotów wybieralnych. Dzięki temu studenci będą mogli rozwijać swoje kompetencje w tych obszarach, które ich najbardziej zainteresowały – dodaje prof. Bartosz Kaźmierczak.

siatka_zajec_nk_v1.jpg

Z kolei przygotowując się do napisania pracy magisterskiej będzie można skorzystać z szerokiej bazy tematów związanych m.in. z aspektami prawnymi lub technicznymi, kwestiami oceny implementowania różnego rodzaju działań pozwalających na osiągniecie neutralności klimatycznej, z wdrażaniem budownictwa zero-energetycznego czy gospodarką o obiegu zamkniętym.

Rekrutacja trwa

Zimowa rekrutacja na Politechnikę Wrocławską potrwa do 9 lutego. W sumie przygotowaliśmy 3 252 miejsca na studiach stacjonarnych i 375 na studiach niestacjonarnych. W ofercie na II stopniu studiów mamy jeszcze dwa nowe kierunki: odnawialne źródła energii oraz lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Źródło: Politechnika Wrocławska

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Dekarbonizacja w polskich firmach nabiera tempa. Odbył się trzeci odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Znaczenie dekarbonizacji i ochrony środowiska w działalności polskich przedsiębiorstw nadal rośnie – tak wynika z trzeciego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki (IDPG)...

Jest pierwszy wpis w wykazie obywatelskich społeczności energetycznych

11 kwietnia 2025 r. Stowarzyszenie Obywatelskiej Społeczności Energetycznej MES-TOWN Łódź uzyskało wpis do wykazu obywatelskich społeczności energetycznych. Stowarzyszenie OSE...

Grupa Enea skutecznie wdraża strategię i przyspiesza inwestycje w OZE

Rok 2024 w Grupie Enea to pozytywne zmiany oraz działania, które pozwoliły na zdefiniowanie kierunków transformacji i określenie...

Tauron publikuje Sprawozdanie Zrównoważonego Rozwoju za 2024 rok

TAURON opublikował Sprawozdanie Zarządu z działalności TAURON Polska Energia S.A. oraz Grupy Kapitałowej TAURON za rok obrotowy 2024....

Gaz zamiast węgla – nowe źródło ciepła w Kaliszu

Program inwestycyjny w aktywa ciepłownicze Grupy Energa w Kaliszu osiągnął kluczowy kamień milowy – odebrana do eksploatacji została kotłownia rezerwowo-szczytowa...

Elektrody diamentowe, leki weterynaryjne i oddziaływanie na środowisko

Prof. Paweł Lochyński z Instytutu Inżynierii Środowiska realizuje projekt finansowany z funduszy Narodowego Centrum Nauki – do współpracy...

37 autobusów mild hybrid Solarisa zasila flotę MPK w Krakowie

Solaris zakończył realizację kontraktu na dostawę 37 niskoemisyjnych autobusów z napędem mild hybrid dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w...

Greenvolt Group zakończyła sprzedaż hybrydowego projektu Sompolno do Energa Wytwarzanie

Grupa Greenvolt finalizuje sprzedaż hybrydowego projektu odnawialnej energii Sompolno na rzecz Energa Wytwarzanie, po spełnieniu wszystkich warunków określonych...