Polscy naukowcy ujarzmiają dwutlenek węgla

Date:

Share post:

Czas1 min

Kłopotliwy gaz cieplarniany, odpowiedzialny m.in. za katastroficzne zjawiska pogodowe próbują ujarzmić badacze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Naukowcy ZUT wychwytują, magazynują i przerabiają dwutlenek węgla.

Badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Południowo-Wschodniej Norwegii (USN) oraz SINTEF zajmują się tym w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego finansowanego za pośrednictwem NCBiR. 

To kontynuacja prowadzonych w latach 2014-2017 polsko-norweskich działań, w ramach których opracowano nowatorskie materiały do wychwytywania dwutlenku węgla.

Podczas obecnie trwających badań, nasi naukowcy wraz z norweskimi kolegami, opracowują sposób przetwarzania dwutlenku węgla w tlenek węgla, wodór i metan. Niedawno udało się także uzyskać amoniak, który jest nie tylko półproduktem do wytwarzania nawozów sztucznych, ale stanowi też „magazyn wodoru”.

Badania prowadzi zespół około 20 naszych naukowców (na zdjęciach Aurelii Kołodziej w załączniku) i 8 norweskich. Badacze pracują na terenie swoich uczelni, ale też spotykają osobiście, aby omówić wyniki badań i podzielić się wiedzą.

Projekt PhotoRed realizuje zespół profesor Urszuli Narkiewicz z WTiICh Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania trwają od września 2020 r. i mają się zakończyć w lutym 2024 r. Ich koszt to ponad 8,5 mln zł.

Bardzo podobne prace badawcze, od 1 września 2023 r., prowadzi na tym samym Wydziale, profesor Iwona Pełech. Za ponad milion złotych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego realizowany jest projekt Green-3 o podobnej tematyce. Tutaj jednak, nacisk jest położony na otrzymywanie wodoru, a proces jest prowadzony przy użyciu innych materiałów.

Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

spot_img

Related articles

Grupa Grenevia przejmuje windhunter academy i windhunter service – istotne wzmocnienie w sektorze energetyki wiatrowej

Grenevia SA sfinalizowała 28 lutego 2025 roku przejęcie dwóch znaczących podmiotów z branży energetyki wiatrowej - windhunter academy...

Polsko-irlandzkie rozmowy na temat wyzwań w ochronie bioróżnorodności

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała spotkał się 14 marca 2025 r. z irlandzkim wiceministrem Christopherem O'Sullivanem z...

Sukces naboru na gminnych operatorów programu Czyste Powietrze – już ponad 950 gmin zgłoszonych

W ciągu pierwszych dwóch tygodni naboru już 950 gmin wyraziło zainteresowanie pełnieniem funkcji operatorów w programie Czyste Powietrze, co...

Lodowce i susze kluczowymi wskaźnikami zmian klimatycznych – nowe dane na Światowy Dzień Wody 2025

Najnowsze dane naukowe przedstawione z okazji Światowego Dnia Wody 2025 potwierdzają, że topnienie lodowców i nasilające się susze...