Polska wesprze walkę z ubóstwem energetycznym w Mołdawii

Czas1 min

W najbliższych miesiącach katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum będzie podejmował działania we współpracy z przedstawicielami gminy Ceadîr-Lunga w ramach V edycji programu Polish Challenge Fund. Celem jest zwalczanie problemu ubóstwa energetycznego w Mołdawii.

Przewiduje się wsparcie w postaci know-how, szkolenia dla lokalnych liderów zielonej transformacji oraz pomoc w uruchomieniu pilotażowej instalacji fotowoltaicznej na budynkach publicznych. Projekt będzie trwał do czerwca 2023 roku.

-Wyzwania transformacji energetycznej są nam dobrze znane. Sami przechodziliśmy tą drogą. Efektywność energetyczna w budynkach i rozwój odnawialnych źródeł energii od początku są naszą misją. Chcemy podzielić się doświadczeniem i wiedzą z naszymi partnerami w gminie Ceadîr-Lunga, by pomóc w rozwoju lokalnego, zielonego i bardziej niezależnego systemu energetycznego – mówi Roman Trzaskalik, współzałożyciel i wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.

Topal Anatoli, burmistrz Ceadîr-Lunga, powiedział, że gmina postanowiła zmierzyć się z problemem rosnących cen energii elektrycznej.

– Podjęliśmy decyzję o konieczności przejścia na energię alternatywną, opartą na odnawialnych źródłach energii. W ten sposób chcemy zmienić importowany i wydobywczy system energetyczny na bardziej niezależny i odnawialny, który będzie korzystny także dla naszych mieszkańców – powiedział.

Projekt „Jak daleko możemy zajść i jak szybko możemy to zrobić? Przyspieszenie sprawiedliwej transformacji energetycznej w Ceadîr-Lunga” realizowany jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: Katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum / Zdjęcie: Pexels

Zostaw komentarz