Polski gigant miedziowy inwestuje w elektryfikację

Czas1 min

Polska spółka KGHM ZANAM S.A., należąca do grupy KGHM, stawia na elektromobilność i bezemisyjną energię. Firma przeprowadza testy wozu transportowego Zanper 2.0, unikalnego w Polsce, który jest napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym zespołem baterii. Pojazd jest przeznaczony do pracy w kopalniach podziemnych i może przewozić ludzi i materiały.

W zakładach górniczych KGHM pracuje już ponad 40 wozów strzelniczych zasilanych bateryjnie, a w trakcie opracowania jest również wóz odstawczy z napędem elektrycznym HT24E. KGHM informuje, że ZANPER 2.0 jest przystosowany do eksploatacji w ekstremalnych warunkach środowiskowych w kopalniach, w szczególności w kopalniach KGHM. Jego uniwersalność pozwala na transport ludzi (do 14 osób) w tym poszkodowanych z miejsc wypadku, jak również na transport materiałów. Podwozie i nadwozie pojazdu zostały w pełni zaprojektowane i wykonane od podstaw przez KGHM ZANAM S.A. Projekt ZANPERA 2.0 współfinansowany jest przez NCBR – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Koncern KGHM ZANAM S.A. stawia na innowacyjne technologie, a biuro konstrukcyjne spółki ciągle szuka i wdraża nowe rozwiązania oraz rozwija istniejące produkty.

Fotowoltaika w KGHM

W ubiegłym roku o nową instalację fotowoltaiczną wzbogacił się zakład KGHM ZANAM S.A. w Polkowicach. Panele o łącznej mocy 220kW zostały zamontowane na dachach budynku administracyjnego oraz jednego z magazynów. Planowana roczna produkcja energii ma wynieść 229 MWh. Energia elektryczna wyprodukowana w tej instalacji pokryje około 12% zapotrzebowania na energię wydziału produkcji zakładu w Polkowicach oraz przyczyni się także do ograniczenia śladu węglowego w wysokości 137 108 kg/rok.

W 2020 roku uruchomiona została elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana przy zakładzie w Legnicy, która zasila odlewnię i produkcję konstrukcji i urządzeń, a obecnie pokrywa ponad 50% zapotrzebowania rocznego na energię tego zakładu. Produkcja energii elektrycznej w ubiegłym roku wyniosła 3,7 GWh. Elektrownia powstała w oparciu o technologię 4.0, dzięki czemu jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Moc zainstalowana to ponad 3,4 MWp.

W 2022 roku KGHM ZANAM S.A. rozpoczął proces inwestycyjny pozwalający na uzyskanie Białych Certyfikatów. W ramach tego procesu, uruchomiono zadania związane z termomodernizacją budynków w zakładzie w Polkowicach.

Źródło: KGHM

Zostaw komentarz