Prof. Zajkowski: Politechnika Białostocka obniża ślad węglowy

Czas4 min

Jednym z celów strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju „Moja Zielona Politechnika” jest ślad środowiskowy. Jego ograniczenie będzie możliwe dzięki wprowadzeniu rozwiązań w zakresie racjonalnej gospodarki energią, wodą oraz odpadami. Jak Politechnika Białostocka zamierza wykorzystać odnawialne źródła energii? Zwiększyć efektywność energetyczną infrastruktury Uczelni? Kompensować ślad węglowy? Prowadzić recykling wody i odpadów? O tym mówi dr. hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego, który jest koordynatorem działań w obszarze śladu środowiskowego. Na stronach uczelni ukazał się wywiad z profesorem.

Jakie „zielone” działania podejmuje Politechnika Białostocka w ramach strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Prof. Zajkowski: Ślad środowiskowy jest jednym z głównych celów „Mojej Zielonej Politechniki”, czyli programu, który ma za zadanie zrealizować siedemnaście celów Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2015 roku. W ramach tego celu chcemy zająć się trzema obszarami. Pierwszy z nich dotyczy optymalizacji efektywności energetycznej i udziału energii odnawialnej, kolejny to racjonalna gospodarka wodą i odpadami. Trzeci obszar zakłada zmniejszenie śladu węglowego.

Politechnika Białostocka korzysta już z infrastruktury związanej z odnawialnymi źródłami energii, niemniej jednak zasób tych rozwiązań jest naprawdę niewielki, jeżeli chodzi o możliwości i potencjał Uczelni. Zużywamy rocznie średnio około 5 MWh (megawatogodzin) energii elektrycznej, a więc tyle, co małe miasteczko. Wdrożenie na terenie kampusu rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, wiąże się z koniecznością zbudowania instalacji, które powinny zapewnić energię potrzebną na pokrycie naszego zapotrzebowania.

W ramach projektu „Moja Zielona Politechnika” przeprowadziliśmy wstępne badania i udało nam się w zespole składającym się z ekspertów z kilku różnych wydziałów naszej Uczelni, ocenić możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Możliwości pokrycia zapotrzebowania energetycznego w przypadku fotowoltaiki oceniliśmy prawie na 70%. Co ważne, przy okazji instalacji odnawialnych źródeł energii, możemy zredukować emisję dwutlenku węgla o prawie 2200 ton rocznie! Jest to niebagatelna ilość, którą można porównać do działalności dużego zakładu przemysłowego. Jest więc nad czym pracować.

Uczelnia ma doświadczenie, wiedzę i infrastrukturę związaną z odnawialnymi źródłami energii. Jak zamierza wykorzystać swój potencjał w tej kwestii?

W związku z realizacją działań dotyczących instalacji odnawialnych źródeł energii planujemy rozbudować, a tak naprawdę – zbudować nowe moce na terenie całego kampusu, zarówno przy ulicy Wiejskiej, jak i w Hajnówce. Chcemy powołać klaster, który będzie wiązał możliwości produkcji energii w różnych obszarach kampusu Politechniki Białostockiej.

Oprócz fotowoltaiki, która służy nam do generowania energii elektrycznej, możemy również wykorzystać pompy ciepła. Politechnika posiada w tym zakresie instalacje pilotażowe i są one obecnie w użytku, choć ich potencjał w stosunku do zapotrzebowania, jest znikomy. Dlatego postanowiliśmy zrealizować w przyszłości kilka, czy nawet kilkanaście takich instalacji, które w sposób efektywny będą wspierać produkcję energii cieplnej na potrzeby pomieszczeń dydaktycznych, administracyjnych, czy też na potrzeby akademików.

Te dwa główne źródła odnawialnej energii będą rozpatrywane jako kluczowe w kontekście Zielonej Politechniki Białostockiej. Co prawda na terenie kampusu znajdują się elektrownie wiatrowe, ale nie dostarczają dużej ilości energii. Jeśli chodzi o duże turbiny wiatrowe, nie możemy ich zainstalować w zwartej przestrzeni miejskiej ze względu na hałas, który emitują. Problemem jest też potężna konstrukcja tych urządzeń oraz ich obsługa techniczna.

Bywa cenniejsza niż złoto – woda. Jak zamierzamy ograniczyć jej zużycie?

Poza kwestią efektywności energetycznej w ramach „Mojej Zielonej Politechniki” analizujemy też temat recyklingu wody, który jest istotny w kontekście śladu środowiskowego. Znamy rozwiązania, które pozwolą nam w sposób racjonalny gospodarować zasobami wody. Zidentyfikowaliśmy w zespole ekspertów źródła nadmiernego zużycia wody, a także te obszary i miejsca, gdzie mogą wystąpić niekontrolowane wycieki wody. To wymaga podjęcia kroków związanych przede wszystkim z monitoringiem, a co za tym idzie – olicznikowaniem i weryfikowaniem zużycia tego cennego surowca.

Ważnym elementem na obszarze kampusu Politechniki Białostockiej jest możliwość pozyskiwania wody z opadów. Darmową wodę można wykorzystać m.in. do podlewania roślin, czy ogólnie do działań typowo technicznych.

Gospodarowanie wodą to nie tylko instalacje i urządzenia ograniczające jej zużycie, to także nasza świadomość. Dlatego tak ważne jest informowanie, by oszczędzać wodę. Wszyscy o tym wiemy, ale chcemy iść o krok dalej. Planujemy opracować aplikacje internetowe, które będą pozwalały na śledzenie działań dotyczących energii elektrycznej i cieplnej, zużycia wody, ale również kwestii związanych z odpadami, którymi zajmujemy się w ramach strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym obszarze zidentyfikowaliśmy kluczowy problem. Jest nim brak centralnego punktu zbiórki odpadów, przede wszystkim tych, które mogą być poddane recyklingowi. Jesteśmy zobligowani, by dokonywać segregacji odpadów i choć staramy się to robić, to musimy zintensyfikować nasze działania, zwłaszcza w ograniczaniu odpadów zmieszanych. Warto nadmienić, że powołaliśmy w Politechnice pełnomocnika do spraw recyklingu i odpadów. Zostały również opracowane dokumenty programowe dotyczące tej problematyki. Podejmujemy szereg aktywności, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Czy zielone zarządzanie to nasza przyszłość?

Wszyscy odczuwamy skutki zmian klimatycznych, nie jesteśmy w stanie sobie z nimi dziś poradzić, ale możemy robić małe kroki, by niwelować negatywny wpływ, jaki wywieramy na środowisko naturalne. Jednym z takich kroków jest zielone, a więc mądre zarządzanie, w ramach którego staramy się przewidywać pewne działania w obszarach dydaktyki, nauki, badań. To także aktywności związane z algorytmami pracy, czy to służb technicznych, czy to administracji, ale również planowania wydatków i pozyskiwania funduszy na zakup mediów. Planujemy pewne kroki wyprzedzające, które będą w małym stopniu ingerowały w środowisko i klimat, a jednocześnie będą wpisywały się w działania globalne i lokalne.

Możemy być dobrym przykładem stosowania rozwiązań proekologicznych w naszym regionie. Rezultaty naszej aktywności w tej kwestii mogą być z powodzeniem wykorzystane na gruncie programów operacyjnych woj. podlaskiego. Działania w ramach programu „Moja Zielona Politechnika” są bowiem spójne z transformacją energetyczną europejską i nowym zielonym ładem. Będziemy się chętnie dzielić efektami naszych prac i badań. Zmiany klimatyczne są nie do zatrzymania, możemy je jedynie spowolnić. I do tego dążymy na płaszczyźnie dydaktyki, nauki, zarządzania oraz energetyki. To jest cel działań związanych z realizacją projektu „Moja Zielona Politechnika”.

Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: Politechnika Białostocka

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Elektrody diamentowe, leki weterynaryjne i oddziaływanie na środowisko

Prof. Paweł Lochyński z Instytutu Inżynierii Środowiska realizuje projekt finansowany z funduszy Narodowego Centrum Nauki – do współpracy...

37 autobusów mild hybrid Solarisa zasila flotę MPK w Krakowie

Solaris zakończył realizację kontraktu na dostawę 37 niskoemisyjnych autobusów z napędem mild hybrid dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w...

Greenvolt Group zakończyła sprzedaż hybrydowego projektu Sompolno do Energa Wytwarzanie

Grupa Greenvolt finalizuje sprzedaż hybrydowego projektu odnawialnej energii Sompolno na rzecz Energa Wytwarzanie, po spełnieniu wszystkich warunków określonych...

Polska ma szansę stać sie hubem elektromobilności w Europie

Elektryfikacja transportu drogowego stwarza realną szansę na wzmocnienie pozycji Polski w globalnej branży motoryzacyjnej, wynika z najnowszego raportu...

W 2024 r. emisja gazów cieplarnianych grupy DANONE zmniejszyła się o ponad 40 proc. Firma wyznacza kolejne cele

Grupa spółek DANONE w Polsce systematycznie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi za rok 2024, w stosunku...

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój?

Odzież trudnopalna odgrywa kluczową rolę w ochronie pracowników narażonych na zagrożenia termiczne, łuk elektryczny oraz środowiska wysokiej temperatury....

Technologia a system kaucyjny. Polacy otwarci na innowacje, ale potrzebują edukacji

Ponad 60% Polaków deklaruje chęć korzystania z aplikacji mobilnych i innych technologii wspierających system kaucyjny – wynika z...

Wielkanoc w duchu slow fashion – jak ubrać się stylowo i ekologicznie?

W obliczu rosnących wyzwań ekologicznych, takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie wód i nadmierna konsumpcja zasobów naturalnych, coraz więcej...