Reaktor AP1000 w elektrowni Vogtle początkiem nowej ery

Czas2 min

Pierwszy w USA zaawansowany reaktor jądrowy Westinghouse AP1000® generacji III+ rozpoczął komercyjną eksploatację w elektrowni jądrowej Vogtle należącej do Southern Nuclear. Westinghouse gratuluje zespołom Southern i Georgia Power oraz partnerom projektu osiągnięcia komercyjnej eksploatacji bloku nr 3.

To historyczne osiągnięcie jest początkiem nowej ery Stanów Zjednoczonych w rozwoju bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii jądrowej, wykorzystującej najbardziej zaawansowaną technologię jądrową, jaka jest dostępna obecnie na rynku. Reaktory AP1000 w elektrowni jądrowej Vogtle są pierwszymi nowymi obiektami jądrowymi w USA od ponad 30 lat.

Blok nr 4 jest obecnie przygotowywany do załadunku paliwa. W maju br. w rekordowym tempie zakończono etap testów funkcjonalnych reaktora. Rozpoczęcie jego komercyjnej eksploatacji planowane jest na czwarty kwartał br. lub początek przyszłego roku.

-Potrafimy tworzyć nowoczesną energetykę jądrową w Ameryce i dlatego musimy ją nadal rozwijać  – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse.

-Doświadczenie zdobyte przy budowie tych kluczowych jednostek w Vogtle, a także kompetencje i możliwości, które wypracowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, stanowią solidną wartość Westinghouse w zakresie budowy nowych bloków jądrowych, dzięki którym możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym i wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne –dodał.

Technologia AP1000 Westinghouse, wykorzystująca modułową konstrukcję i metody budowy, zapewnia korzyści wynikające ze statusu n-tej w swoim rodzaju (NOAK), z globalną flotą i rozbudowanym łańcuchem dostaw. Pod koniec tej dekady na całym świecie funkcjonować będzie 12 reaktorów AP1000. Powyższe czynniki znacznie poprawiają efektywność ekonomiczną i ograniczają ryzyko związane z harmonogramem dla przyszłych klientów (zarówno w USA, jak i za granicą). Zespół elektrowni jądrowej Vogtle wykazał się wysoką efektywnością podczas prac nad blokiem nr 4, wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas prac nad blokiem nr 3.

-Dziękujemy Southern Company za zaufanie Westinghouse i naszej technologii  – dodał Patrick Fragman.

„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego zakończenia budowy bloków w elektrowni Vogtle, w tym dziesiątkom tysięcy robotników, personelu technicznego i kierowniczego”

Bloki AP1000 w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, to reaktory wodne ciśnieniowe generacji III+ z w pełni pasywnymi systemami bezpieczeństwa, modułową konstrukcją i najmniejszą na rynku powierzchnią przypadającą na MWe. Cztery bloki AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Polska niedawno wybrała technologię AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej; Ukraina podjęła wiążące zobowiązania dotyczące dziewięciu bloków AP1000, a Bułgaria zbuduje blok AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia ta jest również rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Westinghouse Electric Company kształtuje przyszłość energii wolnej od emisji dwutlenku węgla poprzez dostarczanie bezpiecznych, innowacyjnych technologii i usług w zakresie energetyki jądrowej i innych źródeł czystej energii na całym świecie. Westinghouse stworzył pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 roku, a technologia firmy jest podstawą dla prawie połowy działających na świecie elektrowni jądrowych. Ponad 135 lat działań na rzecz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań sprawia, że Westinghouse jest cenionym partnerem w zakresie wdrażania zaawansowanych technologii obejmujących cały cykl życia energii jądrowej.

Źródło: Westinghouse