Rolnictwo na słonecznej drodze do niezależności energetycznej

Czas3 min

Rola odnawialnych źródeł energii w rolnictwie i hodowli znacznie się zmieniła przez ostatnich kilka lat. Przestały one być tylko elementem zmniejszania śladu węglowego rolnictwa w globalnym ujęciu. Obecnie odnawialne źródła stały się sposobem na zmniejszenie zależności gospodarstw od wahań cenowych, w tym energii elektrycznej. To m.in. sposób na podniesienie przewidywalności rozwoju rolnictwa oraz planowania jego przyszłości.

Droga do własnej energii

Niezależność energetyczną przedsiębiorstwa, także rolniczego, postrzegamy jako zaspokojenie jego zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą własnych źródeł wytwórczych. Można dążyć do niej z pomocą różnych działań. Aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce jest pozyskiwanie energii słonecznej z indywidualnej instalacji fotowoltaicznej.

Na koniec października 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 16161,5 MW. To aż ponad 58% mocy zainstalowanej z OZE w naszym kraju. Warto podkreślić, że obecnie średnio ¾ PV to instalacje prosumenckie, czyli należące do indywidualnych osób i różnej wielkości firm, a także przedsiębiorstw rolniczych. Do tych właśnie podmiotów szeroką ofertę rozwiązań OZE kieruje E.ON Polska.

– Inwestycje gospodarstw na terenach wiejskich w odnawialne źródła energii, w tym także w najbardziej powszechne obecnie instalacje fotowoltaiczne, w długofalowej perspektywie umożliwiają rolnikom znaczące oszczędności. Im większe zapotrzebowanie gospodarstwa na energię, tym bardziej widoczne są korzyści z takich rozwiązań. Panele fotowoltaiczne zapewniają m.in. stały, rozłożony w czasie zwrot z inwestycji. To szczególnie ważne w dobie wciąż rosnących cen energii elektrycznej oraz dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczo-politycznej – zauważa Marcin Olechowski, menadżer w E.ON Polska.

Rolnictwo posiada ogromny potencjał w obszarze produkcji energii słonecznej. Duże, otwarte powierzchnie pól ułatwiają dotarcie promieni do paneli, dzięki czemu instalacja zyskuje na wydajności. Moduły mogą być montowane na łąkach, mało żyznych glebach, nienadających się do uprawy czy na dachach budynków gospodarczych. Pozyskaną dzięki nim energię gospodarstwo może zużywać do ogrzewania i oświetlania stajni czy kurników, pracy chłodni, maszyn i systemów nawadniających czy napowietrzających. Zapewnia ona także bezpieczeństwo energetyczne – znacznie rzadsze przerwy w dostawie prądu zwiększają wydajność gospodarstwa.

Fotowoltaika dla rolnika w kilku krokach

Własne instalacje oraz efektywne gospodarowanie wygenerowaną przez OZE energią, pomagają gospodarstwom zmierzać ku optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Uzyskanie choćby częściowej niezależności energetycznej pozwala rolnikom na oszczędności, ale także – w wymiarze środowiskowym – na znaczne ograniczenie wpływu na otoczenie przez zmniejszenie śladu węglowego.

Dążenie do niezależności energetycznej w obszarze rolnictwa musi się zawsze opierać o rozwiązania kompleksowe. Dlatego Grupa E.ON swoim klientom oferuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale też rozwiązania komplementarne i skalowalne, gdyby w przyszłości zapotrzebowanie klienta na energię wzrosło. Instalacje fotowoltaiczne mogą być łączone z pompami ciepła E.ON Air i Daikin, które zapewnią ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie budynków gospodarskich oraz podgrzewanie wody. Magazyny energii, wciąż zdobywające popularność, to kolejny element kompleksowej instalacji OZE. Pozwalają one przedsiębiorstwu rolnemu lepiej zoptymalizować autokonsumpcję energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę w najsłoneczniejsze miesiące, a także zmniejszają narażenie na przerwy w dostawie energii.

Wsparcie i finasowanie dla rolnictwa

Podjęcie decyzji o inwestycjach w „zielone” rozwiązania energetyczne jest poważnym krokiem dla wielu rolników i hodowców. Grupa E.ON jest świadoma, jak duże znaczenie ma ona w działalności gospodarstw. Dlatego w E.ON Polska dużą wagę przykłada się do indywidualnego wsparcia także już na etapie pozyskiwania źródeł finansowania inwestycji. Firma zapewnia swoim klientom biznesowym korzystne warunki leasingu operacyjnego lub pożyczki. Jednocześnie także na klientów indywidualnych czeka atrakcyjna oferta z upustami m.in. na zakup pomp ciepła, które można połączyć z zewnętrznymi dofinansowaniami, takimi jak dopłaty w ramach programu Agroenergia.

Innymi narzędziami kierowanymi do przedsiębiorców są również pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, dotacje unijne, w tym dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy, czy dofinansowania lokalne dla rolników w ramach danej gminy lub obszaru inwestycyjnego. Dla rolników w całej Polsce jest także przewidziana ulga inwestycyjna.

Instalacje E.ON Polska zawsze przygotowywane są przez wykwalifikowanych inżynierów. Zapewniają oni najwyższy standard montażu oraz weryfikację przeprowadzoną przez certyfikowanych audytorów, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z pełnej obsługi technicznej i serwisowania instalacji przez cały okres trwania gwarancji.

Spółka należy do największej grupy energetycznej w Europie, co ma znaczący wpływ na jej przewagę konkurencyjną na rynku. Z szerokim portfolio produktów oraz bogatymi kompetencjami ekspertów, E.ON Polska zapewnia zarówno mniejszym i średnim firmom, jak i dużym przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie w całym procesie dążenia do niezależności energetycznej.

Źródło: E. ON Polska