Światło w mieście i jego wpływ na ciemne niebo, środowisko i zdrowie publiczne [WEBINAR]

Czas1 min

2 lutego o godz. 12.00 zapraszamy w imieniu organizatorów na webinar z marką Thorn (należącą do Grupy Zumtobel), którego gościem będzie dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, praktykująca architektka światła, badaczka i nauczyciel akademicki.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba (The International Dark-Sky Association) na całym świecie wydajemy co roku co najmniej 50 miliardów dolarów na koszty energii, aby wytworzyć światło, które ucieka do przestrzeni kosmicznej. Światło to nie tylko się marnuje, ale może mieć negatywny wpływ na środowisko nocne, niepotrzebnie zwiększać koszty ponoszone przez właścicieli oświetlenia, zanieczyszczać nasze ciemne niebo i potencjalnie szkodzić ludzkiemu samopoczuciu.

Z webinaru dowiesz się m.in.:

  • czym jest zanieczyszczenie światłem i jakie może mieć skutki
  • jak zanieczyszczenie światłem wpływa na zdrowie psychiczne człowieka
  • jak zanieczyszczenie światłem wpływa na życie nocnych zwierząt
  • jak działa Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba i na czym polega program certyfikacji opraw oświetleniowych IDA
  • jakie działania można podjąć w celu ochrony nocnego ekosystemu
  • jak technologia NightTune pomaga chronić ciemne niebo, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo ludziom

Dr inż. arch. Karolina M. Zielińska-Dąbkowska praktykująca architektka światła, badaczka i nauczyciel akademicki. Jest członkiem Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów oraz jedynym z Polski członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektantów Oświetlenia w kategorii Professional Member. Jest również aktywnie zaangażowana w prace Komitetów Technicznych organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowa Komisja ds. Oświetlenia, amerykańskie Illuminating Engineering Society czy International Dark-Sky Association, tworząc wytyczne projektowe i dzieląc się najlepszymi praktykami.

REJESTRACJA: https://bit.ly/DARK-SKY

Źródło: PLGBC / Grafika: Pixabay

Zostaw komentarz