Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

Czas2 min

25 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się trzecia edycja Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków – konferencji poświęconej tematyce odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC obejmuje Patronat nad wydarzeniem, a jeden z paneli dyskusyjnych poprowadzi Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC.

W odróżnieniu od poprzednich edycji, w tym roku tematyka skupiona będzie mniej na budynkach samych w sobie, a więcej na ich znaczeniu w kontekście całości miejskiego ekosystemu. Nacisk postawiony zostanie na poszanowanie miejskiej bioróżnorodności, zrównoważone planowanie przestrzenne oraz błękitno-zieloną infrastrukturę. Nie zabraknie jednak znanych tematów w nowych ujęciach, takich jak taksonomia w sektorze budowlanym czy zarządzanie w oparciu o model gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ideą wydarzenia, oprócz niesienia wartości edukacyjnej, jest stworzenie przestrzeni dla osób pracujących w szeroko rozumianej branży budowlanej i inwestycyjnej do wymiany wiedzy, doświadczeń, spostrzeżeń oraz pomysłów. Okazją do wzajemnego inspirowania się i motywowania w drodze do wspólnego celu, jakim jest tworzenie zdrowego, przyjaznego i ekologicznie bezpiecznego miasta.

Konferencja objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdyni oraz PLGBC – Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Wydarzenie jest także częścią miejskiego projektu Gdynia w Klimacie.

Program 25 Maja 2023

9:00-9:15 Przywitanie
9:15-10:30 Blok I: Architektura jako element Ekosystemu Miasta
9:15-9:35 Wprowadzenie do panelu dyskusyjnego
Joanna Rayss (Rayss Group)
09:35-10:30 Panel dyskusyjny „Architektura jako element Ekosystemu Miasta”
Prowadząca: Joanna Rayss
Uczestnicy: Bartosz Felski (Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Monika Szewczyk (UNEP/GRID-Warszawa), Kamil Jawgiel (WSP)

10:30-13:20 Blok II: Odpowiedzialny biznes
10:30-11:00 Taksonomia
Justyna Biernacka, Piotr Biernacki (Materiality)
11:10-11:50 Przerwa kawowa
11:50-13:20 Panel dyskusyjny „Odpowiedzialny biznes”
Prowadząca: Dorota Bartosz (PLGBC)
Uczestnicy: Katarzyna Gruszecka-Spychała (v-ce Prezydent Gdyni ds. gospodarki), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (SARP), Aneta Król (Allcon), Dariusz Prasek (Sustainability Advisory Services), Dariusz Stasik (WPiP)

13:20-14:00 Lunch
14:00-16:00 Blok III: Zarządzanie w obiegu zamkniętym
14:00-14:30 Gospodarka Obiegu Zamkniętego
Dariusz Prasek (Sustainability Advisory Services)
14:40-15:10 Odzysk materiałów
Michał Mikołajczyk (Rekopol)
15:20-15:50 Odzysk energii z odpadów
Sławomir Kiszkurno (Port Czystej Energii)
16:00 Zakończenie konferencji

Program 26 maja 2023

Drugi dzień konferencji będzie okazją do zwiedzenia i zobaczenia wybranych, ciekawych szczególnie pod kątem architektury czy zrównoważonych rozwiązań, obiektów i miejsc na mapie Trójmiasta.

Udział w wizytach studyjnych jest bezpłatny dla osób biorących udział w wydarzeniu. Obowiązują zapisy.

Źródło: PLGBC