W centrum Warszawy będzie ciszej? Nowy projekt studentów PW

Czas1 min

Od dwóch miesięcy studenci architektury Politechniki Warszawskiej pracują nad koncepcją instalacji przestrzennej dotyczącej problemu hałasu w mieście. Wiedzą, że ich decyzje zawodowe przyczyniają się do poziomu hałasu w mieście i postanowili coś z tym zrobić. W ocenie ekspertów elem przekształceń architektonicznych nie powinno być samo niwelowanie hałasu, ale fundamentalna zmiana sposobu użytkowania centrum miasta.

Dzięki pracy studenckiego zespołu z PW już w lipcu 2023 roku w centrum Warszawy, przed pawilonem Zodiak, wprowadzona zostanie nowa funkcja użytkowa, która pozwoli mieszkańcom wpływać na doświadczany poziom hałasu.

Praca młodych architektów to ważna część corocznego projektu edukacyjnego W CENTRUM, realizowanego przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, z Grupą Saint-Gobain jako partnerem. W ramach projektu zainteresowani mogą uczestniczyć w wykładach publicznych, warsztatach branżowych dla profesjonalistów, warsztatach architektonicznych dla dzieci, wycieczkach tematycznych i pokazach filmowych. Finałem każdej edycji jest odsłonięcie instalacji architektonicznej, zaprojektowanej i zrealizowanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w samym centrum Warszawy – na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak. W tym roku tematem działań badawczo-projektowych jest miejski hałas.

Nas czym pracują studenci? Rąbka tajemnicy uchylili 26 kwietnia 2023 roku podczas spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Młodzi architekci przedstawili tam szeroki wachlarz możliwości myślenia i działań, jednocześnie przekonując, że najtrafniejszą odpowiedzią na zagadnienie HAŁASU: W CENTRUM jest… zmiana funkcji użytkowej placu przed Zodiakiem. Zdaniem autorów celem przekształceń architektonicznych nie powinno być samo niwelowanie hałasu, ale fundamentalna zmiana sposobu użytkowania centrum miasta. To pozwoli nie tylko świadomie budować pejzaż akustyczny, ale też zmienić warunki percepcji i oceny problemu hałasu. Dzięki temu będziemy mogli świadomie doświadczać poziomu dźwięku, rozpoznając własne wrażliwość i potrzeby. Intencją zespołu studenckiego z PW jest prawdziwa odmiana przestrzeni centralnej miasta, wpływ na to, co i jak w niej robimy – takie działanie bardziej niż cokolwiek innego odmieni w rezultacie krajobraz dźwiękowy miasta.

Grupa pracuje pod opieką dr inż. arch. Anny Cudny, dr. inż. arch. Artura Jerzego Filipa oraz prof. dr hab. inż. arch. Krystyny Solarek – Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Architektury PW, kierowniczki Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej WAPW oraz specjalności urbanistycznej AiU2 „Miasto jako miejsce do życia”.

Forma instalacji jest w trakcie opracowywania i nie została ujawniona podczas spotkania. Uczestnicy wydarzenia sprawdzili jednak, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja. W trakcie debaty AI generowało interpretacje wizualne przedstawionych założeń.

Źródło: Politechnika Warszawska

Zostaw komentarz