W Krakowie rusza kampania „PrzetwarzajMY surowce”

Czas1 min

Urząd Miasta Kraków poinformował, że rusza kampania informacyjna „Kraków w dobrym klimacie”, która została podzielona została na pięć bloków tematycznych, a pierwszemu z nich przypisane jest hasło „PrzetwarzajMY surowce”, którą miasto chce promować właściwą gospodarkę odpadami i zachęcać do stosowania produktów dobrej jakości oraz wielokrotnego użytku.

PrzetwarzajMY surowce
Fot. krakow.pl

Do każdego bloku tematycznego przygotowano propozycję zmian zgodnie z modelem Unikaj-Zastąp-Ulepsz, które można podejmować w codziennych czynnościach, by działania wspierały ochronę klimatu.
Kraków przygotował poniższą grafikę z cyklu, zachęcającą do zmiany nawyków w obszarze gospodarowania odpadami. Unikaj-Zastąp-Ulepsz (z ang. Avoid-Shift-Improve) to model, który pomaga myśleć o zmianach nawyków na wielu płaszczyznach jednocześnie i chociaż wywodzi się z badań nad transportem, łatwo zaadaptować go do omawiania innych obszarów, istotnych z punktu widzenia postępujących zmian klimatu.

Źródło: UM Kraków

Zgodnie z tym podejściem myślimy o podejmowanych przez nas działaniach z trzech perspektyw. Po pierwsze analizujemy swoje nawyki pod kątem takich, z których możemy zrezygnować lub ograniczyć ich występowanie (unikaj – Avoid), aby zmniejszyć negatywne oddziaływanie na klimat np. stosowanie produktów jednorazowych – wyjaśnia ratusz.

Po drugie zastanawiamy się, co zrobić, aby nasze działania były bardziej zrównoważone środowiskowo (zastąp – Shift) np. rezygnujemy z jednorazowych opakowań na rzecz takich, z których będziemy korzystać wielokrotnie. Ostatnim krokiem jest zwiększanie wydajności produktów (ulepsz – Improve) i usług, które już posiadamy jeżeli jest to możliwe. Podjęcie tego wyzwania to wyraz troski każdego z nas o środowisko i dołożenie cegiełki do wspólnych starań o „Kraków w dobrym klimacie” – czytamy w komunikacie UM Kraków.

Źródło: UM

Zostaw komentarz