W Lublińcu powstanie kolejna linia recyklingu odpadów

Czas1 min

NFOŚiGW dofinansuje budowę instalacji odzysku i recyklingu odpadów spółki Makpol Recykling w Lublińcu. Kwota dotacji wyniesie 30,2 mln zł. Nowy zakład będzie przetwarzać do 86 tys. ton/rok m.in. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych i wytwarzać z nich wosk polimerowy oraz komponenty do produkcji paliwa alternatywnego w postaci Pro – Brykietu.

Nowa infrastruktura ma zostać oddana do użytku na początku 2025 r. W ramach inwestycji przewidziano rozbudowę funkcjonującego IPOK w Lublińcu, poprzez budowę trzeciej, niezależnej linii do recyklingu odpadów, która ma pomagać w wytwarzaniu wosku polimerowego oraz składników do produkcji Pro – Brykietu. Zakres projektu przewiduje utworzenie 2 stref produktowych: strefy zagospodarowania odpadów i strefy produkcji wosku polimerowego – termicznej obróbki odpadów z dodatkiem haloizytu oraz produkcji autorskiego paliwa alternatywnego.

Makpol Recykling jest autorem innowacyjnej technologii Pro – Brykietu, tworzonego z mieszanki odpadów gumowych i miału węglowego oraz składników chemicznych. Paliwo o znakomitych właściwościach energetycznych jest przeznaczone do wykorzystania w przemyśle cementowym jak i w energetyce w kotłach typu WR. Dofinansowane przedsięwzięcie umożliwi tworzenie jego komponentów. Z kolei uzyskiwany w procesie produkcyjnym płynny wosk polimerowy będzie służył m.in. do ochrony i pielęgnacji karoserii i lakieru samochodów.

Budowa instalacji odzysku i przetwarzania odpadów pozwoli na ograniczenie masy składowanych odpadów na wysypiskach o 84 700 ton rocznie.

Dofinansowanie przedsięwzięcia nastąpi w formie pożyczki – umowę regulującą jej przekazanie podpisali przedstawiciele NFOŚiGW i spółki Makpol Recykling w lutym br. Środki będą pochodzić z programu „Racjonalna gospodarka odpadami, Cz. 2) Instalacje gospodarowania odpadami„.

Źródło: NFOŚiGW/Zdjęcie: ZielonyRozwój.pl

Zostaw komentarz