W Polsce powstanie park OZE o mocy 250 MW

Czas1 min

Polski Fundusz Rozwoju będzie współfinansował budowę pierwszej w Polsce wielkoskalowej farmy fotowoltaiczno-wiatrowej. Fundusz zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowę pożyczki podporządkowanej o wartości do 90 mln zł na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, należącego do Grupy Lewandpol. Farma o mocy ponad 200 MW powstaje na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim.

Pożyczka udzielona przez PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln zł udostępniony przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank.

W pierwszym etapie projektu do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, elektrownia w Kleczewie będzie w stanie zasilić ok. 100 000 gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia z farmy w Kleczewie popłynie jeszcze w 2023 roku.

-Przygotowując się wraz z Ergy do budowy projektu, zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw oraz umożliwienie dalszej rozbudowy projektu. Dlatego niezwykle ważne dla nas było zaangażowanie PFR, które pozwala myśleć o dynamicznym rozwoju i rozbudowie projektu, pomimo podwyższonej zmienności cenowej i regulacyjnej na rynku elektroenergetycznym. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania zespołu inwestycyjnego Polskiego Funduszu Rozwoju, z którymi mamy przyjemność współpracować – powiedział mówi Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding.

Grupa Lewandpol jest jednym z czołowych polskich inwestorów prywatnych działających w obszarze OZE. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy.

Źródło: PFR / Grafika: ZielonyRozwoj.pl

Zostaw komentarz