W województwie lubelskim powstaną trzy duże instalacje fotowoltaiczne

Czas1 min

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, otrzymała pozwolenia na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Chodzi o trzy instalacje w województwie lubelskim: PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce.

Największą elektrownią będzie PV Srebrzyszcze o mocy 60 MW, która powstanie kilka kilometrów od Chełma. Podobnie jak w przypadku PV Wrzosów (powiat radzyński) o mocy 32 MW i PV Żółtańce (powiat chełmski) o mocy 15 MW, pierwsza energia z tej instalacji popłynie w 2024 r.

Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja wszystkich trzech farmy osiągnie poziom ok 116 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

Farmy PV Wrzosów, PV Srebrzyszcze i PV Żółtańce to kolejne duże inwestycje fotowoltaiczne, które zaczynamy realizować w tym roku. Już kilka miesięcy temu rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę farmy PV Augustynka o mocy 25 MW oraz rozpoczęliśmy pracę przy stumegawatowej instalacji PV Jeziórko. Kilka tygodni temu dostaliśmy z kolei pozwolenie na budowę elektrowni słonecznej o mocy 50 MW, która powstanie dzięki współpracy z Gminą Kleszczów – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Docelowo w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Obecnie spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Zgodnie ze strategią, celem Grupy PGE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Źródło: PGE EO / Zdjęcie: PGE EO

Zostaw komentarz