Wałbrzych będzie produkował wodór z odpadów

Czas1 min

Hydrogen Utopia International, brytyjska spółka specjalizująca się w przekształcaniu niepodlegających recyklingowi odpadów mieszanych z tworzyw sztucznych w wodór i inne bezemisyjne paliwa, nowe materiały lub rozproszone ciepło odnawialne, nawiązała współpracę z władzami miasta Wałbrzych. Strony listu intencyjnego zgodziły się na rozwój zakładu HUI w gminie.

Jak czytamy w komunikacie, przedstawiciele spółki córki Hydropolis United oraz miasta Wałbrzych zgodzili się na przygotowanie dokumentacji technicznej, środowiskowej i prawnej w celu ułatwienia planowania i uzyskania pozwolenia na budowę instalacji HUI w gminie Wałbrzych do przetwarzania zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych. Porozumienie to zostało zawarte po miesiącach konsultacji i współpracy pomiędzy Miastem Wałbrzych a MZUK Sp. z o.o., miejskim zakładem komunalnym odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami w rejonie Wałbrzycha.

Miasto Wałbrzych pomoże wybrać odpowiednią lokalizację i zapewni dostępność wystarczającej ilości odpadów z tworzyw sztucznych do zasilania instalacji, która będzie wytwarzać gaz, który może być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej lub z którego można wyekstrahować czysty wodór. Instalacja wytwarzałaby również ciepło, które mogłoby być wprowadzone do systemu ciepłowniczego.

– Pełnię funkcję Prezydenta Miasta Wałbrzycha od 2011 roku i w tym czasie dziesiątki firm oferowały rozwiązania w zakresie odpadów plastikowych, ale po dogłębnej analizie nasi eksperci techniczni nigdy nie byli zadowoleni. Skupiam się na gospodarce cyrkularnej i ta inicjatywa z Hydropolis wydaje nam się idealnym rozwiązaniem – powiedział Dr Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha.

Źródło: Hydrogen Utopia International/Facebook/ Zdjęcie: Pexels

Zostaw komentarz