Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Czas1 min

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił w czwartek, że uczelnia wraz z obiektami już znajdującymi się przy ul. Willowej, w tym z symulatorem elektrowni wiatrowej wpisuje się w proces rozbudowy i rozwoju energetyki wiatrowej. Dodał, że Politechnika Morska w Szczecinie „jest dokładnie w tym punkcie, w którym powinna być” przygotowując kadry m.in. dla branży offshore.

– W budynku tym powstaną laboratoria, oprócz tych, które już mamy, a które zostaną przeniesione z budynku przy Wałach Chrobrego. Będą one umożliwiały kształcenie studentów w tematyce szeroko pojętej energetyki odnawialnej pod kątem elektrotechniki i energoelektroniki, czyli tych nowoczesnych urządzeń pozwalających na pełne wykorzystanie całego potencjału w źródłach – powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dr inż. Maciej Kozak, prof. PM.

Dodał, że energia z turbiny wiatrowej znajdującej się w sąsiedztwie powstającego budynku będzie przekazywana do laboratoriów.

– Dodatkowo wykorzystamy panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu tego budynku, które będą służyły nie tylko celom utylitarnym, ale będą także prowadzone badania i dydaktyka dla studentów – będą poznawać charakterystyki tych źródeł i jak to ze sobą optymalnie łączyć – powiedział prof. Kozak.

Zaznaczył, że zwiększy się również komfort zarówno studentów, jak i wykładowców – w obecnym roku akademickim na kierowany przez niego wydział przyjętych zostało dwa razy więcej studentów niż w poprzednich latach i pojawił się kłopot logistyczny.

– Tu będziemy mieć prawie dwa razy więcej powierzchni użytkowej – wyjaśnił.

Dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dodał, że ma nadzieję, iż uda się przeprowadzić do nowego budynku w kolejnym roku akademickim.

Źródło: Nauka w Polsce