Wyczyść skrzynkę – szkoda prądu

Skrzynka główna, fot. UPWr
Skrzynka główna, fot. UPWr
Czas2 min

Sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym centra danych, generuje nawet do 2% globalnych emisji dwutlenku węgla. To poziom porównywalny z udziałem sektora lotniczego. Stąd pomysł, by na uczelniach tworzących sojusz EU GREEN, efektywnie zmniejszać ślad węglowy poprzez akcję czyszczenia skrzynek mailowych.

Sektor IT zużywa obecnie około 7% globalnej energii elektrycznej. Do 2030 roku ten udział wzrośnie do 13%. Co to znaczy w praktyce? Każde wyszukiwanie w Google generuje tyle dwutlenku węgla, co zaparzenie połowy filiżanki kawy. Każdej minuty wysyłanych jest 188 mln e-maili, a za pomocą tylko dwóch najpopularniejszych komunikatorów na świecie, wysyłamy ponad 40 mln wiadomości. Z internetu pobieramy niemal 400 tys. aplikacji. Centra danych mają najszybciej rosnący ślad węglowy w całym sektorze ICT (Information and Communication Technologies), rocznie zużywając średnio 13 684 MWh energii elektrycznej – tyle samo ile zużywa ponad 25 000 gospodarstw domowych.

Cyfrowy ślad węglowy

Kilka lat temu w British Medical Journal opisano historię szpitala St George’s w Londynie. Kiedy uruchamiano tam nowe lądowisko dla helikopterów przez 30 dni wysyłano codziennie e-mail zawierający zdjęcie różnych członków personelu zaangażowanych w projekt. List w rozmiarze od 40 kB do 115 kB dostało łącznie ponad 13 240 pracowników. Powszechnie przyjmuje się, że duży e-mail generuje 50 g dwutlenku węgla. Brytyjski przykład pokazuje, że w ciągu jednego miesiąca wygenerowano go niemal 20 ton, podczas gdy przeciętny Brytyjczyk „wpuszcza” go do atmosfery 15 ton. Rocznie.

Fot. UPWr

– Badania jednoznacznie wskazują, że przechowywanie niepotrzebnych e-maili w centrach danych przyczynia się do znaczącego zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych (GHG) – mówi pomysłodawca akcji dr Wojciech Kilian z Katedry Budownictwa UPWr.

– Każdy e-mail, nawet jeśli nie jest otwierany, wymaga zasobów do jego przechowywania i zarządzania, co wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla infrastruktury energetycznej. Regularne usuwanie zbędnych wiadomości z naszej skrzynki pocztowej może znacząco zmniejszyć ten wpływ, stąd cała inicjatywa. To prosty krok, który każdy z nas może podjąć, aby przyczynić się do redukcji globalnego śladu węglowego i ochrony środowiska – dodaje.

Działania lokalne w ramach sojuszu

Uniwersytet Przyrodniczy, tak jak wszystkie instytucje publiczne czy firmy, też generuje ślad węglowy „z maili”. A ponieważ sojusz EU GREEN w swoją strategię ma wpisane działania związane z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju, powstał pomysł, by wszystkie uczelnie działające w tym konsorcjum przeprowadziły akcję czyszczenia skrzynek mailowych, a tym samym zmniejszały zużycie energii i ograniczały emisję dwutlenku węgla. To jeden z najprostszych sposobów oszczędzania zasobów energetycznych i ochrony środowiska, w dodatku realizujący prostą strategię – działając lokalnie wpływa na zmiany globalne i zgodnie z założeniami zielonych rozwiązań w dziedzinie cyfryzacji.

Wyczyszczenie skrzynek mailowych (pracowników i studentów) przed wakacjami nie tylko zwiększy wydajność serwerów w nowym roku akademickim, ale także ograniczy negatywny wpływ naszych codziennych działań na środowisko.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu